Audycja
sound
Słuchowisko „Władysław Gurgacz. Mężny kapelan Niezłomnych”

Słuchowisko „Władysław Gurgacz. Mężny kapelan Niezłomnych” to cykl sześciu dokumentalnych audycji radiowych, przedstawiających postać jezuity, kapelana oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, konspiracyjnej organizacji działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949.

 

 

 

 

 

Odcinek 1., zatytułowany „Rówieśnik Pierwszej Kadrowej”, przybliża lata młodości Gurgacza, w tym także – bardzo ważny dla niego – pobyt w Kolegium Jezuitów w Pińsku. Jednocześnie cytowane fragmenty korespondencji ukazują wrażliwość wewnętrznego przeżywania wydarzeń i piękna przyrody, co znalazło swe odbicie w rozwijanej pasji malarskiej.

 

Odcinek 2 „Wojenna tułaczka, okupacyjne studia”. Perypetie Gurgacza w pierwszych dniach wojny. Nieco miejsca poświęcono także pasji malarskiej, kontynuując wątek poruszony w pierwszym odcinku. Nie zabrało odniesień do dwóch szczególnych wydarzeń w życiu bohatera – z 7 kwietnia 1939 r. i 24 sierpnia 1942 r.

 

Odcinek 3. „Kapłan z Kamiennej”. Dlaczego i u kogo ks. Gurgacz gościł w Kamiennej i co się tam wydarzyło. Przyglądamy się także konfliktowi z udziałem duchownego.

 

Odcinek 4. „Duszpasterz i pacjent”. Świadectwo posługi duszpasterskiej niestrudzonego kapłana, nie szczędzącego czasu Bogu i ludziom, dokładającego starań, by przybliżyć Boga tym, którzy żyli z dala od Niego.

 

Odcinek 5. „W Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców”. Przybliżamy wydarzenia z lat 1947-1948, w tym okoliczności wstąpienia ks. Gurgacza do podziemia niepodległościowego i przyjęcie przez niego funkcji kapelana oddziału „Żandarmeria” PPAN. Ponadto unikatowy, dotąd niepublikowany, zapis piosenki partyzanckiej w wykonaniu Jana Majochy „Urbana”.

Odcinek 6. „Czas świadectwa”. Opowiada o okolicznościach aresztowania i procesu jezuity. O co prosił ks. Gurgacz w ostatnim liście, napisanym do ojca prowincjała Wojciecha Krupy TJ?

Notowania
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Patryk Wicher
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN