10 lat ma Szkoła Muzyczna w Brzesku

21.06.2022

Perkusja, gitara, fortepian – na tych i wielu innych instrumentach dzieci mogą uczyć się grać w Szkole Muzycznej I stopnia w Brzesku, która obchodzi 10. rocznicę powstania.

Do placówki uczęszcza 150 uczniów a przez 10 lat było ich 500. Niektórzy absolwenci szkoły studiują w Warszawie, Wrocławiu czy Gdańsku – mówi dyrektor Ilona Latocha-Dylewska.

– Uczniowie kontynuują naukę poprzez granie w różnych zespołach, orkiestrach dętych. Zasilamy też lokalnie nasze orkiestry. Absolwenci idą również do szkoły muzycznej II stopnia. Nasi uczniowie przygotowywani są przez nauczycieli na konkursy ogólnopolskie i międzynarodowe, z których wracają z sukcesami i nagrodami. Gramy koncerty w mieście, mieliśmy również koncert w Okocimiu, mieliśmy i mamy koncerty w RCKB w Brzesku.

Szkoła prowadzi naukę w dwóch cyklach. Sześcioletnim dla dzieci od siódmego roku życia oraz czteroletnim dla dzieci od dziesiątego roku życia. Ukończenie szkoły daje podstawowe wykształcenie muzyczne.

Posłanie dziecka do takiej szkoły jest też wyzwaniem dla rodziców, ponieważ nauka odbywa się popołudniami – zaznacza przewodnicząca Rady Rodziców Monika Nowicka.

– Umuzykalnienie dzieci przez śpiew i zabawy ruchowe bardzo kształtuje słuch, ćwiczy pamięć, rozwija wyobraźnię u dzieci, wzmacnia pewność siebie, uczy nowego słownictwa. W piosenkach można wiele rzeczy przemycić. Dużo więcej tekstu dziecko zapamiętuje śpiewając piosenkę niż ucząc się wiersza na pamięć.

Organem prowadzącym szkołę jest gmina Brzesko a nadzór pedagogiczny sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z okazji dziesiątej rocznicy powstania szkoły odbędzie się koncert jubileuszowy, na którym wystąpią m.in. chór, absolwenci i obecni uczniowie szkoły. Wydarzenie będzie miało miejsce w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w środę, 22 czerwca o godzinie 17.30.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN