24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

24.03.2021

Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 r. zamordowali w Markowej (województwo podkarpackie) rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami.

Dzień Pamięci jest obchodzony w Polsce już po raz czwarty.

– Swym czynem wznieśli się na wyżyny człowieczeństwa, jednocześnie pozostawiając nadzieję, że dobro tkwiące w człowieku zawsze zwycięży nad złem, nawet jeśli za tym złem stoją potężne siły. Tylko niekiedy cena zwycięstwa dobra nad złem jest bardzo wysoka. Oni tę cenę zapłacili, są dla nas inspiracją i wzorem – mówi dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Z okazji tego dnia Instytut Pamięci Narodowej przygotował szereg inicjatyw przypominających o Polakach, którzy podczas II wojny światowej ratowali współobywateli narodowości żydowskiej.

Wśród nich znalazły się min. Film “Dzień Gniewu” na podstawie dramatu tarnowskiego pisarza Romana Brandstaettera oraz okolicznościowy znaczek pocztowy przedstawiający pomnik w Popardowej (gmina Nawojowa), poświęcony czworgu Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc niesioną żydowskim współobywatelom.

W najnowszym biuletynie Instytutu Pamięci Narodowej można znaleźć zapis spotkania teatralnego Dzień Gniewu według scenariusza Romana Brandstaettera. Chciałbym też zapowiedzieć inaugurację znaczka pocztowego. W tym roku będzie poświęcony jest Polakom pomordowanym za pomoc Żydom w Popardowej w Małopolsce. Znaczek ten został przygotowany wspólnie przez Pocztę Polską i Instytut Pamięci Narodowej – mówi dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN.

Uroczystość upamiętniającą Polaka, Józefa Pruchniewicza. zamordowanego w 1944 roku przez Niemców za ukrywanie czteroosobowej żydowskiej rodziny, zorganizował także Biecz.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej sprawowanej w miejscowej kolegiacie Bożego Ciała. Następnie odsłonięto tablicę upamiętniającą Józefa Pruchniewicza.

Posłuchaj:
Jarosław Szarek
Mateusz Szpytma
Anna Szczepanek, fot. krakow.ipn.gov.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Janusz Chruślicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN