Historia obozu pracy przymusowej w Pustowie opisana w książce

18.02.2021

Relacje więźniów obozu pracy przymusowej w Pustkowie, okolicznych mieszkańców, a także dane z archiwum niemieckiego, rosyjskiego oraz rzeszowskiego IPN-u. To wszystko znajduje się w napisanej przez Agnieszkę Kruszyńską – Idzior książce “Góra Śmierci Poligon SS i hitlerowski obóz pracy przymusowej w Pustkowie”.

Ukazała się ona końcem ubiegłego roku, ale zainteresowanie było tak duże, że wydawnictwo zdecydowało się na dodruk.

– Mieszkam na tym terenie i było to dla mnie swego rodzaju obowiązek, żeby przywrócić pamięć o tym co się tutaj działo. Zresztą jak czytam relację byłych więźniów obozu, to on podkreślali, że nie chcieliby aby pamięć o tym uległa zatarciu.

Autorka nie ukrywa, że praca przy tej książce nie była łatwa, głównie ze względu na wstrząsające relacje świadków.

– Mówi się, ze był to obóz pracy natomiast w relacji wielu więźniów, także w niemieckich materiałach w Bundesarchiv używane jest określenie obóz koncentracyjny. I faktycznie warunki jakie tutaj były mogą wskazywać, że powinno się go nazywać obozem koncentracyjnym, a nie pracy.

Przypomnijmy w obozie pracy przymusowej w Pustkowie w latach 1940-1944 zginęło około 15 tys. osób. 7 tys. Żydów, 5 tys. jeńców sowieckich i 3 tys. Polaków.

Agnieszka Kruszyńska – Idzior to historyk z wykształcenia i zamiłowania. Pracuje w lokalnym tygodniku. Książkę można kupić za pośrednictwem strony internetowej wydawnictwa Libra.

Posłuchaj:
Agnieszka Kruszyńska - Idzior
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN