Powstaje film o historii IV LO [WIDEO]

04.07.2021

Mało kto wie, że historia IV Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Mościcach ma swój początek już… w czasie wojny. Niezwykłe dzieje znanej tarnowskiej szkoły ma przybliżyć powstający film Krzysztofa Borowca.

Jednym z jego rozmówców był ks. prof. Michał Heller, absolwent IV LO, który tak wspomina początki szkoły.

– Z tego, co mi wiadomo, szkoła ma bardzo piękne korzenie. Mianowicie, podczas wojny, zostało zorganizowane tajne nauczanie tutaj w Mościcach. Były dwie osoby, które w jego organizacji odegrały istotną rolę. To był ówczesny proboszcz Mościc, ks. Stanisław Indyk, i pani profesor Dąbrowska, uciekinierka z Warszawy po Powstaniu Warszawskim – dodaje.

Po wojnie z tajnego nauczania narodziła się szkoła średnia – dzisiejsze IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Tarnowie Mościcach.

Krzysztof Borowiec, autor czterech innych filmów poświęconych historii Mościc, tym razem, choć z przeszkodami, postanowił przybliżyć niezwykle dzieje mościckiej szkoły.

– Po przerwie spowodowanej pandemią, wraz z moim operatorem, Krzysztofem Głuszakiem, wróciliśmy do pracy nad filmem dokumentalnym, dotyczącym historii IV Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Mościcach – mówi reżyser.

Premiera filmu przewidziana jest na początek października.

Posłuchaj:
ks. Michał Heller
Krzysztof Borowiec
Maria Polaczek, fot. profil fb Krzysztofa Borowca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN