Architektura Dolnego Śląska i południowej Małopolski w mezzotincie

11.03.2019

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na wyjątkową wystawę w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. Tym razem swoje prace zaprezentuje Jarosław Jędrzejowski.

Artysta specjalizuje się w unikalnej i zarazem trudnej technice graficznej – mezzotincie. To technika druku wklęsłego należąca do technik suchych, czyli niewymagających trawienia. Powstała w połowie XVII wieku w Niemczech. Jej prekursorem jest Ludwig von Stiegen, który w 1642 roku wykonał pierwszą pracę tą techniką.

Mezzotinta uchodzi za jedną z najtrudniejszych technik graficznych. Rysunek wykonuje się gładzikiem na chropowatej powierzchni płyty miedzianej, wcześniej równomiernie posiekanej specjalnymi narzędziami – chwiejakiem lub ruletką. Przez wygładzenie określonych partii płyty skrobakiem lub gładzikiem uzyskuje się właściwą formę ryciny. Im bardziej wypolerowane zostaną odpowiednie fragmenty, tym dadzą jaśniejszy ton na odbitce, gdyż przyjmą mniej farby drukarskiej. Odbitki posiadają subtelne przejścia od czerni do bieli i niezwykle miękkie półtony. Jest to najbardziej malarska ze wszystkich technik graficznych.

Jarosław Jędrzejowski urodził się w 1975 roku w Dusznikach Zdrój. Jest absolwentem wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Studiował grafikę warsztatową w pracowni prof. Haliny Pawlikowskiej i prof. Jacka Szewczyka. Dyplom uzyskał w 2001 roku. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie w konkursie American Retails System. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek oraz projektowanie graficzne. Swoje prace wystawia w kraju i za granicą.

Wernisaż wystawy pt.: „Architektura Dolnego Śląska i południowej Małopolski w mezzotincie” dzisiaj (11 marca) o godzinie 18.00. Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna od 12 do 31 marca 2019 r.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Korta
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Tabasz
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN