Artyści z Warszawy na podium Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

04.05.2019

Znamy laureatów XX Międzynarodowego Festiwalu i XVIII Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Na podium stanęła trójka Polaków – wszyscy ze stolicy naszego kraju.

131 chętnych artystów z 14 krajów, spośród których wyłoniono 81 osób. Trzy etapy, finał i trójka Polaków na podium. Tak w liczbach przedstawia się XX Międzynarodowy Festiwal i XVIII Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Pierwsze miejsce dla głosu żeńskiego przypadło młodej studentce Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Gabriela Gołaszewska nie kryła radości i wzruszenia, tym bardziej że dla niej był to debiut…

– Nadal jestem podekscytowana, to są olbrzymie emocje, muszę się oswoić z tym, że zajęłam pierwsze miejsce. To tez jest mój pierwszy konkurs, dlatego wiążą się z tym także duże emocje.

Bardziej doświadczonym od swojej konkurentki artystą był Łukasz Karauda. Jednak dla niego werdykt także był zaskoczeniem. Jak przekonuje – ten talent to dar.

– Dziękuję Bogu, że otrzymałem taki talent. Był to naprawdę wysoki poziom, było ciężko, ale nastawiłem się na przekaz, żeby dotrzeć do odbiorców i jak widać, udało się.

Obojgu zwycięzcom należą się zarówno słowa uznania, jak i mała reprymenda – oceniła Małgorzata Walewska, Dyrektor Artystyczna XX Międzynarodowego Festiwalu i XVIII Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

– Pani Gołaszewska to wspaniały materiał, bardzo dobra technika, ale jeszcze trochę brakuje obycia na scenie, pan Karauda z kolei ma znakomite obycie sceniczne, widać, że jest zwierzęciem scenicznym, ale trzeba naprawić parę rzeczy scenicznych.

Drugie miejsce zajęła także warszawianka, Elwira Janasik. Śpiewająca mezosopranem artystka przyznaje, że na tę nagrodę pracowała od lat…

– Jestem zaszczycona, że zostałam doceniona, ciężko pracowałam na taki wynik i jestem z siebie dumna. Marzę o tym, by kreować role operowe na scenie.

Trzeciego miejsca w konkursie nie przyznano.

Sam konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Co roku podnosi się też poprzeczka -przekonuje Dyrektor Festiwalu Antoni Malczak.

– Zgłosili się uczestnicy z 14-stu krajów, z Europy, z Azji i Ameryki. Dotychczas w osiemnastu konkursach uczestniczyło ponad 1100 młodych wokalistów, co świadczy o randze tego wydarzenia.

Chcą śpiewać, bo to ich pasja, ale wiele z tych osób wiąże z tym też swoją zawodową przyszłość. Małgorzata Walewska przyznaje, że jest to ciężki kawałek chleba, ale trzeba walczyć o swoje marzenia.

Obok festiwalu im. Ady Sari, który tradycyjnie odbywa się już w sądeckim Sokole, artyści przyjeżdżają także na Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy – Zdroju. Tego typu wydarzenia ściągają na Sądecczyznę melomanów zarówno z kraju i z zagranicy.

 

rdn_f TV
play
Otwórz serce dla Leonka - charytatywny koncert w Tuchowie
play
Słowo za słowo (M) - Filip Musiał
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN