Beata Szydło na powiatowych obchodach poświęconych żołnierzom wyklętym

03.03.2018

Beata Szydło, wiceprezes Rady Ministrów, weźmie udział w sobotnich uroczystościach w podtarnowskich Koszycach Wielkich poświęconych pamięci żołnierzy, którzy do 1963 roku walczyli z reżimem komunistycznym.

Wyklęci przez komunistów, niezłomni podczas tortur, nie tylko karabinem, ale swoją postawą walczyli na wszelkie możliwe sposoby o wolność.  – Trzeba było 20 lat, żeby ktoś upomniał się o tych ludzi, którzy po II wojnie światowej prawie przez 20 lat walczyli o niepodległą Polskę. I trzeba było kogoś odważnego, jak prezydent Lech Kaczyński, żeby inicjatywa ustawodawcza utworzenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nabrała realnych kształtów – mówi Roman Łucarz, starosta tarnowski.

Jak dodaje Grzegorz Kozioł, wójt Gminy Tarnów, mamy zaniechanie i powinność w stosunku do tych ludzi, których bohaterstwo wciąż w niektórych środowiskach się kwestionuje. – Mamy zaniechanie w historii. Ci żołnierze zostali skazani na podwójna śmierć – przez zamordowanie i zapomnienie. Przez cały okres komunizmu wszelkie aparaty i służby wykorzystały swoje możliwości, żeby tych ludzi zohydzić, przedstawić w jak najgorszym świetle i efekty tego widzimy do dziś – mówi wójt.

Początek powiatowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych już o godz. 17.00 w hali sportowej w Koszycach Wielkich. Gościem będzie też szef krakowskiego oddziału IPN. Nie zabraknie muzyki patriotycznej oraz poczęstunku dla wszystkich. Będzie bigos i gulasz.

Posłuchaj:
Roma Łucarz
Grzegorz Kozioł
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN