Bolek i Żabusia wraca na deski MCK Sokół

19.11.2021

Spektakl “Bolek i Żabusia” ponownie zawita na deski MCK Sokół w Nowym Sączu. Sztukę zobaczycie w poniedziałek (22.11) o 17.30. Aktorzy nawiązywać będą do historycznych postaci związanych z Bolesławem Barbackim i przedstawią początki Towarzystwa Dramatycznego, które powstało w Sokole.

Czego spodziewać się po sztuce?

Jest rok 1918. Kobiety z „Czytelni kobiet” w Nowym Sączu rozmawiają o wojnie, o trudnościach z nią związanych, o nadziejach na niepodległość i kłopotach aprowizacyjnych. Liczą zebrane finanse i dochodzą do wniosku, że największe wpływy miały ze spektakli organizowanych przez Bolesława. Pojawia się pomysł, żeby wystawić „Żabusię” Gabrieli Zapolskiej, a jej przygotowanie powierzyć Bolkowi Barbackiemu. Próbom towarzyszy splot wielu nieoczekiwanych zdarzeń.

Co z nich wyniknie, dowiemy się oglądając spektakl zrealizowany w konwencji „teatru w teatrze”, którego głównymi sprawczyniami są: skoligacona rodzinnie z Bolesławem Barbackim, długoletnia aktorka i reżyserka Teatru Robotniczego – Monika Ślepiak i dr Maria Molenda – Prezes nowosądeckiej Fundacji Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej, historyk, pasjonatka kultury i historii ubioru, ale również znawczyni postaci Bolesława Barbackiego.

Spektakl przygotował Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu, który rozpoczął już obchody stulecia istnienia. Bezpłatne bilety na Bolka I Żabusię można odbierać w kasie MCK Sokół.

rdn_f TV
play
Słowo za Słowo - Anna Czech (M)
play
Słowo za słowo (NS) - Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN