Cenne gotyckie rzeźby będzie można znów zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym

06.12.2021

Pieta z Woli Mędrzechowskiej i Maryja z Janowic – bezcenne gotyckie rzeźby po konserwacji wracają do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

Obu rzeźbom, przemalowywanym kilkakrotnie i mocno zniszczonym, przywrócono, na ile to było możliwe, pierwotną kolorystykę, wypełniono ubytki drewna, oczyszczono je i poddano dezynsekcji.

Mówi dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie ks. Piotr Pasek.

– Serdecznie zapraszamy do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie na świąteczne spotkanie zorganizowane z okazji powrotu cennych gotyckich rzeźb, które były poddane konserwacji. Te rzeźby, a mianowicie Pieta z Woli Mędrzechowskiej oraz Piękna Madonna z Janowic, wrócą na wystawę stałą, gdzie znów będzie można je podziwiać w nowo wyeksponowanym pięknie. To dzieła stanowiące przykład rzeźby polichromowanej małopolskiej.

Madonna z Janowic przed włączeniem do kolekcji muzealnej znajdowała się w kapliczce w Janowicach koło Tarnowa. Rzeźba, datowana na pierwszą ćwierć XV wieku, jest przedstawieniem Matki Boskiej w stylu Pięknej Madonny – charakterystycznego dla sztuki gotyckiej około 1400 roku tematu Maryi z Dzieciątkiem. Niestety, Dzieciątko nie zachowało się. Zostało wycięte przez kogoś wraz z fragmentem ramienia Maryi.

Pieta z Woli Mędrzechowskiej datowana jest na 1 ćw. XV w.. Rzeźba pochodzi z Woli Mędrzechowskiej. Pieta to przedstawienie Matki Boskiej opłakującej podtrzymywanego przez nią martwego Chrystusa. Pieta z Woli Mędrzechowskiej jest charakterystycznym przykładem tego tematu, często podejmowanego w sztuce gotyckiej początku XV w.. Temat Piety związany był z popularnością tematów pasyjnych w średniowiecznej religijności.

Prace konserwatorskie wykonano w ramach programu ‘Wspieranie działań muzealnych 2021’, dofinansowanym ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wernisaż-prezentacja odnowionych rzeźb, obędzie się 23 grudnia o godz. 10 w Muzeum diecezjalnym w Tarnowie przy Placu Katedralnym 6. Towarzyszyć mu będzie krótki wykład o tajnikach konserwacji obu arcydzieł.

rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN