Chór Puelle Orantes świętował swój jubileusz

29.11.2021

Uroczystym koncertem w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes uczcił jubileusz 35-lecia swojego istnienia.

Jak mówi kierownik artystyczny chóru Aleksandra Topor, jubileusz to doskonały czas do podsumowania i refleksji nad działalnością zespołu.

– 35 lat działalności chóru Puellae Orantes za nami! Mamy bardzo bogaty repertuar, bardzo różnorodny. Większość tego repertuaru stanowią utwory sakralne, które wymagają wielkiego skupienia, przemyślenia, bo jest to przecież rodzaj modlitwy. Staramy się ten repertuar jak najbardziej rozszerzać. Śpiewamy utwory z rożnych epok, z różnych obszarów kulturowych. Nie ulega wątpliwości, że nasza działalność jest też promocja polskiej kultury, polskiej muzyki.

Koncert był okazją do zaprezentowania kompozycji specjalnie napisanej na 35-lecie tarnowskiego chóru. Był to utwór ‘Laudate Dominum’ na chór żeński, orkiestrę smyczkową i harfę, skomponowany specjalnie dla ‘Puellae Orantes” przez Philipa Lawsona (czyt. lołsona), brytyjskiego kompozytora, laureata Grammy.

W koncercie pt. ‘Puellae Orantes i Przyjaciele” wystąpili także gościnnie znakomici artyści: Orkiestra Sinfonia Galicya, harfistka Elżbieta Baklarz i pianista/kompozytor Łukasz Farcinkiewicz. Gościnnie dyrygował znany japoński dyrygent Chikara Imamura (czyt. szikara imamura).

Dziewczęcy Chór Katedralny ‘Puellae Orantes” jest laureatem wielu prestiżowych nagród, jak również zdobywcą statuetki Fryderyka oraz Złotych i platynowych Płyt. Także uroczystości jubileuszowe były okazją do wręczenia chórowi Złotej Płyty za album ‘Missa pro Patria” oraz Złotego Dukata Tarnowskiego.

rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN