‘Drzazga. W stronę chwały’ – film o bohaterach bitwy pod Jamną będzie kręcony w miejscach historycznych wydarzeń

30.11.2021

Miejscowa ludność w scenach zbiorowych, miejscowi aktorzy i historia, która działa się tutaj – na południu powiatu tarnowskiego będzie kręcony film historyczny o wojennych losach płk. Jerzego Pertkiewicza i jego plutonu ‘Regina II’.

Jak podkreśla reżyser filmu, Dawid Szpara, producentom zależy, by podkreślić nie tylko uniwersalny, ale i regionalny wymiar ukazanych w filmie wydarzeń. Stąd decyzja, by zdjęcia kręcić w miejscach, gdzie rozgrywały się historyczne wydarzenia i do scen zbiorowych oraz epizodów zaangażować mieszkańców regionu.

– Będzie to wielkie zaangażowanie statystów, a więc też tych gmin, które z nami weszły w ten projekt. Na ich terenie będą się rozgrywać te sceny. Będzie to kilka dni zdjęciowych w tych gminach, które z nami weszły we współpracę, zarówno sponsorską, jak i patronacką. To gminy Rzepiennik Strzyżewski, mina Zakliczyn, która również jest na szlaku batalionu Barbara, powiat tarnowski, gmina Tuchów oraz gmina Pleśna. To są nasi partnerzy – mówi reżyser.

Jednym z najważniejszych punktów scenariusza jest bitwa pod Jamną, jedna z największych bitew AK, podczas której 600 partyzantów, po dwudniowej walce przeciwko blisko pięciu tysiącom żołnierzy niemieckiej dywizji SS ‘Galizien’, wyszło z okrążenia z minimalnymi stratami.

Zdjęcia rozpoczną się we wrześniu przyszłego roku. Poprzedzą je castingi na terenie gmin, które są partnerami projektu.

rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN