Dziękowali za tegoroczne plony [ZDJĘCIA]

12.08.2018

Jesteśmy nowoczesnymi rolnikami, ale pamiętajmy o korzeniach – mówił wójt Tarnowa, Grzegorz Kozioł, podczas tegorocznych dożynek Gminy Tarnów w Zbylitowskiej Górze. Na stadionie zebrały się tłumy ludzi, by wspólnie dziękować za tegoroczne plony.

Jak dodaje tegoroczny starosta dożynek, Antoni Batko, rolnicy nie mieli łatwo. – Te zboża były dość kiepskie, bo wszystko zależało od pogody. W niektórych miejscach oczywiście nie było żadnych problemów, w innych przez suszę były wręcz czarne. Myślę jednak, że będzie dobrze.

Sadownicy natomiast mieli lepszą sytuację – w tym roku był urodzaj owoców.

Dożynki nie mogłyby się też odbyć bez Konkursu Wieńca Dożynkowego. Tegoroczny wieniec, który zajął pierwsze miejsce, był w formie kopy, dawnego stogu. – Zrobiony jest oczywiście standardowo z podstawowego zboża, czyli pszenicy, jęczmienia, żyta i owsa. Skorzystaliśmy także z dodatkowych roślin, które upiększyły całość, nadały jej charakteru a jednocześnie są już trochę przez świat zapomniane – dodaliśmy tatarka, proso, len i czarnuszkę. To wszystko hodujemy w naszym gospodarstwie i suszymy na strychu – mówi Jan Skórka z grupy wieńcowej z Poręby Radlnej.

Okoliczni mieszkańcy na dożynki przyszli nie tylko po to, żeby się świetnie bawić, ale także dziękować za plony, które udało im się zebrać. – My w tym roku z radością przyszliśmy podziękować Panu Bogu podczas Mszy św., która otwarła dożynki. Nie możemy narzekać, nasze plony były piękne – mieliśmy maliny, truskawki, dużo ogórków, pomidory, ziemniaczki. Mieliśmy ich na tyle, że spokojnie rozdawaliśmy znajomym – mówi mieszkanka regionu.

Niedzielne dożynki oprawił muzycznie Kordian, Siemiechowianie oraz wyczekiwany Lady Pank.

Dożynki odbyły się pod patronatem Biskupa Tarnowskiego.

Posłuchaj:
Antoni Batko
Jan Skórka
Mieszkanka
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN