Film o Ignacym Mościckim w internetowej ofercie BWA

28.03.2020

W ramach akcji ‘Kultura w domu’ tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych poleca film ‘Ignacy Mościcki. Wielcy Polacy – nieznani wynalazcy’.

Część zdjęć powstało w Tarnowie – na terenie zakładów Grupa Azoty oraz w dzielnicy Mościce. W filmie występuje Barbara Bułdys z zespołu Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Film jest częścią cyklu, który prezentuje zapomniane postacie polskiej nauki przełomu XIX i XX wieku, których dokonania zrewolucjonizowały współczesny świat.

Serię tworzą Maciej Marmola i Kamil Niesłony we współpracy ze stowarzyszeniem Nostra Patrumque Memoria – Historia na Dotyk. Wszystkie filmy z serii można oglądać bezpłatnie na kanale YouTube ‘NPM – historia na dotyk’, będą też emitowane na antenach telewizyjnych.

Mościce to znana dzielnica Tarnowa zaprojektowana jako modernistyczne miasto. Jej nazwa pochodzi od nazwiska prezydenta Ignacego Mościckiego. Łączy się to z czasem powstania dzielnicy – okresem jego prezydentury oraz jego zasługami w dziedzinie chemii, m.in. patentowi pozyskiwania kwasu azotowego z powietrza.

Mościce to nie tylko ciekawa historia, także sztuka! Choć sercem dzielnicy jest fabryka, to jest to jedna z najbardziej zielonych części Tarnowa, zaprojektowana jako miasto-ogród. Wychował się w niej znany artysta Wilhelm Sasnal. Koło dworca PKP przy ul. Chemicznej znajduje się jego – jedyna na świecie – rzeźba.

Jej zdjęcie i opis oraz link do wspomnianego filmu dostępne są na stronie BWA.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN