I Międzynarodowy Festiwal Wikliny w Ciężkowicach

29.07.2021

Warsztaty wikliniarskie i plecionkarskie na Rynku i w Parku Zdrojowym prowadzone przez Węgrów i Fundację Żywa Pracownia z Krakowa, występy zespołów regionalnych i… konferencja naukowa poświęcona plecionkarstwu – 29 lipca (czwartek) rozpoczyna się w Ciężkowicach I Międzynarodowy Festiwal Wikliny.

Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice Bogdan Krok, wyjaśnia, że festiwal narodził się z pasji ludzi, którzy od lat zajmują się wikliniarstwem.

– Od kilkunastu miesięcy miałem okazję spotykać się z ludźmi, którzy w Ciężkowicach pamiętali te tradycje wikliniarskie, koszykarskie, plecionkarskie, tego rękodzieła, które się od przedwojnia, a nawet od 150 lat miało bardzo dobrze w Ciężkowicach. Przyjadą Węgrzy i oni będą prowadzić warsztaty praktyczne, czyli każdy, kto usiądzie przy nich, po godzince, półtorej wstanie zadowolony, szczęśliwy, że zrobił pierwszą rzecz z wikliny – zachęca.

Festiwal rozpocznie się o godz. 15 na Rynku przed Ratuszem prezentacją rzemieślników, a po niej wystąpią zespoły Pogórzanie i Trzcinicoki. Konferencja naukowa ‘Plecionkarstwo – historia, teraźniejszość, perspektywy” rozpocznie się w Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach o godz. 17 i będzie dostępna online. Pierwszy dzień festiwalu zamknie koncert duetu smyczkowego w Parku Zdrojowym o godz. 19.

W piątek już od godz. 10 na Rynku i w Parku Zdrojowym rozpocznie się performance “Splecione myśli”, a po nim będą odbywać się warsztaty plecionkarskie. Zobaczyć też będzie można dawne wyroby wiklinowe, zaprezentowane na wystawie na Rynku. Rozłożą się również stoiska z wiklinowymi wyrobami. Także w sobotę odbywać się będą warsztaty plecionkarskie, zaś w niedzielę ciężkowicki Rynek opanują regionalni rzemieślnicy i zespoły ludowe. Będzie też można zatańczyć przy muzyce zespołu Granda z Siemiechowa.

Całość zakończy w niedzielę 1 sierpnia o godz. 19 koncert smyczkowy w Parku Zdrojowym.

Festiwalowi towarzyszyć będzie 19. Pogórzański Jarmark Artystów i Rękodzielników oraz degustacja pogórzańskich pierników i win.

Posłuchaj:
Bogdan Krok
Maria Polaczek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN