Istota odzyskania niepodległości – wykład w WSD

08.12.2017

Historia to nie jest tylko przeszłość, ale też przyszłość – mówił podczas wykładu w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie senator Kazimierz Wiatr.

Podkreślił też, że przyszłoroczne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości to szczególne wydarzenie dla Tarnowa. – W Tarnowie to ma szczególny rezonans, ponieważ mówimy, że Tarnów Pierwsze Niepodległe. Jest dużo refleksji związanych z tym, co się wtedy działo w Tarnowie. Historia to nie jest tylko przeszłość, ale przyszłość i stąd jakby takie szersze spojrzenie na to stulecie odzyskania niepodległości i jakie z tego przesłanki wynikają dla przyszłości – mówi senator.

Historyk prof. Andrzej Nowak podkreśla jak ważne jest przypominać społeczeństwu, że Polska nie poddając się w walce odzyskała swoją niepodległość. – Polacy nie poddali się przemocy obcej ale potrafili odzyskać niepodległość. Pamiętajmy, że obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, a nie samej niepodległości, bo niepodległość ma w naszych dziejach tradycje tysiącletnie – dodaje historyk.

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzej Nowak jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju i Kolegium IPN.

Wykład w Wyższym Seminarium Duchownych zainaugurował cykl spotkań poprzedzających jubileusz stulecia odzyskania niepodległości.

Posłuchaj:
Kazimierz Wiatr
Andrzej Nowak
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za Słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN