Jubileuszowe Święto Fasoli w Zakliczynie [ZDJĘCIA]

31.08.2019

Były lokalne produkty, gry i zabawy dla najmłodszych, występy, koncerty, ale przede wszystkim tradycyjna fasolka od burmistrza. W Zakliczynie odbyło się jubileuszowe, dwudzieste już Święto Fasoli.

– Cieszymy się, bo z roku na rok obserwujemy coraz większą frekwencję na naszym święcie – mówi Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna. – Święto Fasoli ma już bogatą, dwudziestoletnią tradycję. Przybywa coraz więcej chętnych, zainteresowanych turystów, mieszkańców, którzy chcą posmakować fasoli, czyli Jasia z doliny Dunajca. To jest bardzo ważne, że w ten sposób promujemy nasz lokalny produkt, którym jest właśnie fasola – dodaje.

Na zakliczyńskim święcie obecny był także poseł PiS, Michał Wojtkiewicz, który podkreślił, jak ważne jest promowanie lokalnych produktów.

– Uważam, że lokalne produkty to wielka siła polskiej rolnictwa. Codziennie znika w Europie tysiąc gospodarstw. Bardzo się cieszę, że to jest promowane. Dziś wraca to wszędzie na świecie, a np. w Stanach Zjednoczonych następuje odwrót – mówi poseł.

Po tradycyjną fasolkę od burmistrza ustawiały się długie kolejki. Gospodynie z gminy Zakliczyn zdradziły nam jak ją przyrządzić.

– Najpierw trzeba namoczyć fasolę całą noc. Gotować ją w tej samej wodzie. Dusimy mięso osobno. Dodajemy kiełbasę, boczek, przecier pomidorowy, zioła, czosnek. Trzeba też włożyć serce burmistrza, wtedy potrawa będzie smaczna – mówią gospodynie.

20. Święto Fasoli uświetnił koncert zespołu Brathanki.

Posłuchaj:
Dawid Chrobak
Michał Wojtkiewicz
Gospodynie
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN