Jubileuszowy Tydzień Talentów w Kąśnej Dolnej

10.05.2022

Recital fortepianowy Krzysztofa Jabłońskiego, koncert Tarnowskie Talenty i konkursy dla młodych pianistów – 15 maja rozpocznie się w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej jubileuszowy, czterdziesty już, Tydzień Talentów.

W tym roku upłynie on pod znakiem muzyki fortepianowej. Gwiazdą wydarzenia będzie Krzysztof Jabłoński, który zagra na inaugurację Tygodnia Talentów.

Dyrektor Centrum Paderewskiego Łukasz Gaj, cieszy się, że jubileuszową edycję imprezy uda się przeprowadzić normalnie, bez pandemicznych przeszkód.

– Piękny jubileusz! Cieszę się, że możemy go już w normalnej formie, bez pandemii, zorganizować w Kąśnej. 15 maja recital mistrzowski fortepianowy Krzysztofa Jabłońskiego, wybitnego polskiego chopinisty, pianisty, laureata Konkursu Chopinowskiego, pianisty, który koncertuje na całym świecie. Cieszę się, że przyjeżdża do Kąśnej, bo jest związany również z naszym ośrodkiem. Koncertował już w Kąśnej, debiutował tu w 1998 roku na II Festiwalu Bravo Maestro i cieszę się, że w tym roku, na ten jubileusz do Kąśnej przyjedzie.

Tegoroczny Tydzień Talentów upłynie pod znakiem fortepianu. Jak przyznaje Łukasz Gaj, to, że kolejny raz wydarzenie będzie skoncentrowane na wybranym instrumencie, wymusiła także pandemia.

– Cała edycja tegoroczna poświęcona jest fortepianowi, kręci się wokół fortepianu. Obydwa konkursy będą właśnie skierowane do uczniów i studentów klas fortepianu. Ten pomysł wymusiła na nas pandemia, ponieważ, kiedy wszystko było zamknięte, nie mogliśmy organizować w Kąśnej warsztatów dla młodych adeptów sztuki. Wpadliśmy na taki pomysł, żeby w jakiś sposób móc wypromować jeszcze bardziej tych młodych zdolnych studentów i uczniów. Oczywiście, festiwal przez 40 lat również ewoluował. On się zmieniał, potrzeby zmieniały się, potrzeby się zmieniają.

W ramach Tygodnia Talentów odbędą się także dwa konkursy dla młodych, uzdolnionych adeptów muzyki. W tym roku to pianiści zmierzą się 17 maja w Konkursie o Nagrodę im. Anny Knapik dla uczniów szkół muzycznych II stopnia oraz 21 maja w Konkursie o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, skierowanym do studentów polskich uczelni artystycznych.

Oba konkursy mają formę koncertów konkursowych z udziałem publiczności.

Krzysztof Jabłoński zagra w Kąśnej w niedzielę, 15 maja o godz. 17, z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Krakowskiej. W programie m.in. I koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina oraz utwory Ignacego Jana Paderewskiego.

Dla naszych radiosłuchaczy mamy dwa podwójne zaproszenia na ten recital. Słuchajcie nas uważnie.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN