Karpacka pieśń trombity rozpoczęła IV Zjazd Karpacki

28.09.2018

Do Nowego Sącza zjechali się Węgrzy, Słowacy, Rumuni i Czesi. Wspólnie z Polakami będą promować bogatą kulturę Karpat. IV Zjazd Karpacki odbywa się w 80 rocznicę Święta Gór w Nowym Sączu.

To właśnie pierwsze Święto Gór inspirowało kolejne wydarzenia kulturalne. – Było to tak wielkie wydarzenie, że ja w latach 70 i 80 wysłuchiwałem relacji starszych osób, które z wielkim przejęciem i emocjami o nim opowiadały. Były specjalne pociągi, które przywoziły zainteresowane osoby do Nowego Sącza. Była to duża manifestacja kultury góralskiej – wspomina Antoni Malczak, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu.

Zjazd rozpoczęły dźwięki karpackiej pieśni trombity. Jak tłumaczy Andrzej Skupień, prezes Związku Podhalan w Polsce, dźwięki trombity to prawdziwa muzyka gór. – Prezentacja muzyki pasterskiej to pierwowzór muzyki góralskiej. Rodziła się ona daleko od ludzi w górach. Teraz przyszedł czas na rozwój tej muzyki. Mamy dzisiaj zespoły, które wzorują się na tej muzyce.

Do miasta zjechali Węgrzy, Słowacy, Rumuni i Czesi. Przez cały weekend w Nowym Sączu będą promować kulturę Karpat. IV Zjazd Karpacki będzie trwał przez cały weekend. W Miasteczku Galicyjskim i na płycie sądeckiego rynku wystąpią zespołu regionalne z całej Europy.

Posłuchaj:
Antoni Malczak
Andrzej Skupień
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS) - Bogdan Łęczycki
play
Słowo za słowo (NS) - Mariusz Cygnar
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN