Kolejne debaty w ramach Konkursu Młodzieżowych Debat Obywatelskich za nami

27.03.2019

W ramach trwających międzyszkolnych rozgrywek w Konkursie Młodzieżowych Debat Obywatelskich, 26 marca 2019 roku odbyły się kolejne dwie debaty w stylu oksfordzkim.

Teza pierwszej debaty: “Bez telefonu komórkowego dziś nie da się żyć”, została potwierdzona przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tarnowie, którzy występowali w roli propozycji. Argumenty po stronie opozycji przedstawiali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tarnowcu. W niezwykle wyrównanej potyczce słownej, której wynik został rozstrzygnięty trzypunktową przewagą na korzyść drużyny z „dwójki”, uczestnicy debaty wskazywali plusy i minusy życia z telefonem komórkowym.

Debatę oceniali, zasiadając w Loży Mędrców: Maria Zawada – Bilik dyrektor Biura Promocji i Współpracy Zagranicznej UMT, Beata Kania dyrektor Biblioteki Pedagogicznej oraz Krzysztof Kuboń przewodniczący Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” w Małopolsce.

W kolejnej debacie zmierzyli się ze sobą uczniowie klas gimnazjalnych. Argumenty w roli propozycji prezentowali mówcy z Niepublicznego Gimnazjum „U Konarskiego”. Natomiast po stronie opozycji swoją linię argumentacyjną przedstawili uczniowie z Gimnazjum Dwujęzycznego. Teza debaty “Dzisiejszy system edukacji w Polsce nie odpowiada wyzwaniom współczesnego świata” wzbudziła wiele emocji. Zarówno po jednej jak i drugiej stronie łatwo można było zauważyć precyzyjne przygotowane, spójność linii argumentacyjnej oraz pewność i swobodę mówców podczas ich wypowiedzi. Jednak umiejętności retoryczne i merytoryczne prezentowane przez uczniów z Gimnazjum Dwujęzycznego zostały ocenione wyżej. Debatę rozstrzygnięto stosunkiem punktów 107 do 121.

W Loży Mędrców tej debaty zasiedli: Agnieszka Danielewicz, tarnowianka z wyboru, pracuje w Zakładzie Reklamy Powietrznej w Tarnowie, Dawid Solak – tarnowianin i społecznik, pracuje jako menadżer w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Tarnowie, Krzysztof Kuboń – student Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Przewodniczący Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” w Małopolsce.

Kolejne debaty zaplanowano na 29 kwietnia, a finał konkursu na 5 czerwca.

rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN