Koncert w 40. rocznicę stanu wojennego w Lusławicach

19.11.2021

Już w niedzielę Międzyszkolna Regionalna Orkiestra Symfoniczna ‘Małopolska’ wystąpi w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Jak powiedział Radiu RDN Grzegorz Majka, jeden z kompozytorów i dyrygentów niedzielnego koncertu, sztuka pozostaje w łączności z kluczowymi wydarzeniami społecznymi, historycznymi czy religijnymi.

– Celem koncertu jest uczczenie pamięci ofiar stanu wojennego. Wszyscy korzystamy z owoców wydarzeń lat osiemdziesiątych, walki o dzisiejszy kształt naszego kraju. Dlatego zawsze, planując działalność artystyczną szuka się dla niej takich kontekstów, które w jakiś sposób byłyby inspirujące, powodowałyby, że cała praca będzie inspirowana wyższymi ideami, nie będzie tylko sztuką dla sztuki.

W koncercie z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, zatytułowanym ‘Ad astra’ wystąpią młodzi, artyści Międzyszkolnej Regionalnej Orkiestry Symfonicznej ‘Małopolska’ i ich pedagodzy, m.in. Magda Niedbała-Solarz i Mariusz Solarz.

Podczas koncertu wykonana zostanie specjalnie z tej okazji skomponowana kantata Grzegorza Majki ‘Drzewa wieku wolności’ do poezji Ryszarda Ostrowskiego oraz ‘Sinfonia Polonia’ Renate Stivriny. Oboje kompozytorzy pracują na co dzień jako nauczyciele w Szkole Muzycznej w Domosławicach.

Koncert odbędzie się 21 listopada, w niedzielę, o godz. 18 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN