Łamią stereotypy i walczą przeciw schematom myślenia

14.01.2019

Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie wraz z nauczycielami wzięli udział w akcji “World Cafe – stop metkom”.

Wydarzenie odbywało się w kilku tzw. stacjach, w centrum Tarnowa, w których młodzi dyskutowali na temat złego zachowania, etykietowania, przypinania metek, ale przede wszystkim starali się wpłynąć na myślenie swoich rówieśników, a nawet po części je zmieniać.

Chcemy uczyć tolerancji i szerokiego myślenia – tłumaczy Ewa Malec, nauczycielka w V LO w Tarnowie. – Młodzież pracuje nad odejściem od stereotypowego myślenia np. Rosjanin to pijak, Polak to złodziej. Trzeba też uświadomić młodym ludziom, że etykietowanie innych jest krzywdzące i żeby się zastanowić wcześniej zanim się to zrobi, zanim się coś powie do kogoś, że to może komuś sprawić przykrość.

Nie robimy byle czego, a sami uczniowie chętnie się angażują – mówi jedna z uczestniczek. – Angażujemy te osoby, które do nas przyszły w takie rozmowy. Najlepsze jest to, że one nie wiedzą co ich czeka. Wiedzą, że mają nas zwyzywać, ale nie są w ogóle do tego przygotowane. Na początku mamy odpowiadać na ich wyzwiska i pokazać jak to zwykle bywa, że odpowiadamy emocjonalnie. Potem pokazujemy jak jednak trzeba odpowiadać.

W akcji wzięli udział uczniowie z 15 placówek z całej Polski.

Pod koniec lutego odbędą się także warsztaty podsumowujące całe wydarzenie, w których młodzi będą mieli okazję wymienić doświadczenia z rówieśnikami z innych szkół.

Posłuchaj:
Ewa Malec
Uczennica
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN