Lipnica Murowana. Konkurs palm bez rekordu [ZDJĘCIA]

28.03.2021

Choć nie padł rekord, to jednak tradycji stało się zadość. W Lipnicy Murowanej, bez udziału publiczności, odbył się 62. Konkurs Palm Wielkanocnych.

– Kolumnę z postacią św. Szymona na rynku otoczyły świąteczne drzewka wykonane głównie z  wikliny i przystrojone kwiatami z bibuły i bukszpanem – mówi współautor ponad piętnastometrowego drzewka Mateusz Leszczyński.

– Podstawą palmy jest tyczka, którą trzeba odpowiednio obłożyć wikliną. Do tego wszystko umocować. Tak, żeby wszystko ładnie wspólnie funkcjonowało.  

– Prace konkursowe ocenili plastycy i etnografowie. Liczyła się nie tylko wysokość drzewka – mówi Monika Żołna.

– Wiązanie, zdobienie, ułożenie pręci i strój regionalny, jeśli towarzyszy prezentacji palmy. No akurat w tych okolicznościach  strój był  zaprezentowany przy stawianiu palmy – się pojawiły dzieci w stroju krakowskim.

Rekord w Lipnicy padł przed dwoma laty, kiedy najwyższa palma miała blisko 38 metrów. Zrobił ją Andrzej Goryl, który wykonał  także najdłuższe drzewko w tym roku, mające ponad 26 metrów.

– Cieszymy się, że konkurs  jest żywym przykładem kultywowania tradycji – mówi wójt Lipnicy Tomasz Gromala, który jest także wnukiem twórcy miejscowego konkursu palm.

– Myślę, że ludzie są stęsknieni za tego typu wydarzeniami. Ale z drugiej strony dzisiejszy pusty rynek pokazuje, że jesteśmy zdyscyplinowani, że zmierzamy w jednym kierunku. By w przyszłym roku ten rynek zapełnić i spotkać się z naszymi lipnickimi palmami.   

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień – czas bezpośrednio poprzedzający Święta Wielkanocne. W trakcie liturgii wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający Jego mękę i śmierć na krzyżu.

Posłuchaj:
Mateusz Leszczyński
Monika Żołna
Tomasz Gromala
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Janusz Chruślicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN