Majówki z Zespołem Regionalnym Przyszowianie [WIDEO]

11.05.2021

Przyszowianie dbają o tradycję majowych modlitw za wstawiennictwem Matki Bożej. W każdą niedzielę tego miesiąca można zobaczyć filmy z nabożeństwami. Są publikowane zawsze o 18.00 na Facebooku oraz kanale YouTube zespołu.

Zespół najpierw zorganizował Lachowską Majówkę w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Przyszowej. Teraz przychodzi z majówkami do waszych domów. Nagrania pokazują majowe pieśni w lachowskim stylu. Nabożeństwa są nagrywane przy kapliczkach na terenie gminy Łukowica.

Świat wywrócił się do góry nogami – mówi Jan Lorek, kierownik zespołu Przyszowianie. – Nasza działalność jest mocno ograniczona przez obecną sytuację. Nie ma wyjazdów, festiwali czy konkursów w dobrze znanej nam formie. Zespół bardziej niż zwykle działa lokalnie i myślimy, że wszystkim wyjdzie to na dobre. Należy podkreślać to, co mamy najpiękniejszego – tradycję, która żywa jest wśród mieszkańców gminy – dodaje.

Pomysł powstał spontanicznie. Przygotowania rozpoczęły się już w zimie. Dzięki pomocy wójta gminy Łukowica Bogdana Łuczkowskiego oraz GOKSiT Łukowica możliwe są nagrania filmów. Dzięki temu bez wychodzenia z domu można przeżywać nabożeństwa majowe.

Zespół Regionalny Przyszowianie obecnie liczy ok. 40 osób w różnym wieku. Wielokrotnie prezentował się na scenach krajowych i międzynarodowych. W sierpniu Przyszowianie obchodzić będą 20 lat istnienia.

Krzysztof Niedzielan, fot. Facebook Zespołu Regionalnego Przyszowianie
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN