Małopolska Nagroda Poetycka “Źródło” przyznana [ZDJĘCIA]

19.09.2018

Wiersz ‘Żniwne” Antoniny Tosiek z Poznania triumfował w Małopolskiej Nagrodzie Poetyckiej ‘Źródło”. Na konkurs wpłynęło ponad tysiąc prac, od blisko 300 osób z kraju oraz zagranicy.

Wielu z uczestników konkursu to amatorzy piszący wiersze w pamiętnikach, chowając je do szuflady. Autorzy prac w rozmowie z reporterem RDN uważają, że przelewając swoje myśli na papier, czerpią radość życia.

– Myślę, że jest to taki moment zastanowienia się nad sobą i nad światem. Jakiś rodzaj spojrzenia wstecz, także w głąb siebie. – To jest taka chwila, której brakuje we współczesnym świecie. – Nie tak dawno zacząłem pisać, ale muszę powiedzieć, że sprawia mi to radość. – Po raz pierwszy wysłałem swoje wiersze na konkurs. Pisałem je dotychczas do szuflady dość długo. Cieszę się, że zdobyły uznanie tak szacownego jury – mówią uczestnicy konkursu.

Jury miało nie lada problem, aby wyłonić laureatów. – Twórczość wielu osób była na wysokim poziomie – mówi Marek Karpiński, wicedyrektor Centrum Sztuki Mościce. – Tegoroczna edycja konkursu przyciągnęła tyle samo uczestników, co rok temu. Można było myśleć, że oni rok temu sięgnęli do swoich szuflad i wyjęli utwory sprzed lat. W tym roku mam nadzieję, że są to świeże wiersze, które powstały właśnie teraz. Jakby w odpowiedzi na problemy, które są dla nich dziś najbardziej istotne oraz aktualne – dodaje Marek Karpiński.

Oprócz nagród głównych w Małopolskiej Nagrodzie Poetyckiej ‘Źródło”, przyznano także kilkanaście wyróżnień specjalnych i honorowych.

Konkurs organizowany jest przez Centrum Sztuki Mościce oraz Gminne Centrum Kultury w Borzęcinie. Był on również objęty patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego.

Posłuchaj:
Uczestnicy konkursu
Marek Karpiński
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za Słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN