Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w Święcie Chanuki

18.11.2017

Pierwszy Galicyjski Wieczór Chanukowy w Tarnowie odbędzie się w drugim dniu żydowskiego Święta Chanuki. Dochód z niego trafi na renowację Cmentarza Żydowskiego w Tarnowie. Święto nawiązuje do okupacji greckiej, kiedy to przedstawiciele tego narodu sprofanowali Świątynię. Żydzi wznieśli powstanie, pokonali Antiocha IV i odzyskali obiekt. Z tym zdarzeniem związany jest rytuał zapalania świateł na ośmioramiennym świeczniku – chanuki.

Pierwszemu Wieczorowi Chanukowemu w Tarnowie patronuje Naczelny Rabin Polski, który przyjedzie specjalnie po zapaleniu świecy w Kancelarii Prezydent RP.

– Ceremonię poprowadzi też grupa ortodoksyjnych Żydów, którzy mieszkają w Tarnowie przy zakładach mięsnych i nadzorują rytualny ubój. Stworzyli już własną małą synagogę, własną mykwę do rytualnych kąpieli i koszerną kuchnię – mówi Adam Bartosz z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Podczas Wieczoru Chanukowego serwowane będą tradycyjne żydowskie potrawy. Będą obrzędy żydowskie i pieśni chanukowe w wykonaniu ortodoksyjnych Żydów. – Będziemy serwować dania oparte na plackach ziemniaczanych, racuchach, dużo jabłek, żeberka wołowe. Tarnowscy Żydzi zaśpiewają klasyczne pieśni Chanukowe, nauczymy też gości – mówi Krzysztof Chuderski, współorganizator.

Podczas wieczoru będą też licytowane obrazy tarnowskich artystów. Święto Chanuki przypada od 13 grudnia i trwa 8 dni. A w Tarnowie już 14 grudnia w Starej żydowskiej Łaźni.

Posłuchaj:
Adam Bartosz
Krzysztof Chuderski
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Tomasik
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN