Mija 77 lat od czasu likwidacji brzeskiego getta

14.09.2019

Tym razem marsz pamięci będzie tylko jedną z imprez odbywających się dla uczczenia rocznicy w ramach cyklu zatytułowanego ‘Łączy nas pamięć”. Co jeszcze zaplanowali na niedzielę organizatorzy?

Uroczystości rozpocznie o 14:00 wspomnienie brzeskich Żydów i ofiar zagłady na Placu Kazimierza. Następnie w programie ekumeniczna modlitwa przed dawną synagogą i zapalenie zniczy na masowych grobach na cmentarzu żydowskim. Od 16:00 w Miejskim Domu Kultury można się będzie dowiedzieć więcej o najważniejszych żydowskich świętach oraz skosztować potraw, charakterystycznych dla tej społeczności.

Od 17:00 w RCKB rusza blok prezentacji artystycznych. W programie film o życiu w przedwojennym Brzesku oraz piosenki żydowskie w wykonaniu młodych miejscowych wokalistów.

Następnie odbędzie się pokaz premierowy filmu ‘Dov Landau – moje Brzesko” oraz spotkanie z jego bohaterem – przedwojennym mieszkańcem. Urodzony w 1928 roku ostatni przedstawiciel brzeskiej społeczności żydowskiej jako jedyny ze swojej rodziny przeżył Holokaust. Mieszka w Izraelu, ale już od ponad 20 lat przyjeżdża do Polski z grupami tamtejszej młodzieży, by uczyć historii. Rozmawia też często z młodzieżą z Brzeska.

Warto przypomnieć, że Żydzi w Brzesku na początku XX wieku stanowili blisko dwie trzecie ludności. W spotkaniu w RCKB weźmie też udział reżyser filmu Mateusz Kudła – zdobywca ” Złotego Delfina na Festiwalu Telewizyjnym w Cannes za film ‘Ludzie z klisz”.

Posłuchaj:
Relacja
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN