Czy można już mówić o hybrydowych domach kultury?

26.10.2020

Między innymi na ten temat, a także o tym, co czeka instytucje kultury w najbliższym czasie i jak można odbudowywać ich publiczność dyskutowali zarządzający centrami kultury w województwie na II Małopolskim Kongresie Domów Kultury.

Hybrydowe domy kultury stały się faktem – mówi Joanna Orlik, dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

– Myślę, że wszyscy powoli się oswajamy z tym sformułowaniem, chociaż na kongresie padały bardzo różne zdania na temat tego, czy w ogóle hybrydowy dom kultury to jest to, na co chcemy postawić. Dlatego że wszyscy musieliśmy zasadniczo poszerzyć swoje kompetencje i po prostu zmienić sposób funkcjonowania, natomiast wszyscy też bardzo tęsknią za tym bezpośrednim kontaktem i pojawiały się takie głosy, że być może to w ogóle nie jest kierunek, być może powinniśmy tym bardziej, skoro w zasadzie wszystko w tej chwili jest dostępne w Internecie, stawiać na tworzenie bezpośrednich relacji.

Panel dyskusyjny “Przyspieszona transformacja domów kultury” poprowadzili między innymi Anna Pieczarka, dyrektor Centrum Animacji Kulturalnej Gminy Tarnów i inicjatorka Kongresu, Anna Chmura, dyrektor Centrum Sztuki Mościce oraz Andrzej Zarych, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

W dyskusji padały różne pomysły na odbudowanie relacji z publicznością, jednym z nich było to, aby przestawiać działalność instytucji kultury na tzw. działalność pomocową.

Wciąż pozostawać blisko ludzi i realizować program kulturalny – to teraz dwa kluczowe obszary odpowiedzialności instytucji kultury – mówi Piotr Knaś z Małopolskiego Instytutu Kultury. – Być blisko ludzi, być w kontakcie z nimi cały czas, pomagać im, a z drugiej strony realizować program kulturalny, którego wszyscy bardzo oczekują. Jest to ogromny wysiłek, ogromna mobilizacja, ogromny stres, bo zostaliśmy wyciągnięci z pewnych zastanych sposobów działania i musimy nagle zacząć działać inaczej.

II Małopolski Kongres Domów Kultury odbył się w dniach 20 i 22 października w formie online. Organizatorem wydarzenia jest Małopolski Instytut Kultury i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Posłuchaj:
Joanna Orlik
Piotr Knaś
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Włodzimierz Bernacki
play
Słowo za słowo(NS) - Zbigniew Małek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN