Można obejrzeć kolejną część Panoramy Siedmiogrodzkiej

02.05.2019

Woły w zaprzęgu z uczestnikiem bitwy pod Sybinem, który pozował Janowi Styce, to kolejny fragment słynnej Panoramy Siedmiogrodzkiej, który trafił do Tarnowa.

Jak mówi Andrzej Szpunar, dyr. Muzeum Okręgowego w Tarnowie, obraz przedstawia część fragmentu Panoramy na zapleczu toczącej się bitwy, gdzie stoi tabor.

– W taborach trzymają jeńców austriackich, za taborami przygrywa – jak to zwykle bywało – orkiestra cygańska do bitwy. Widzimy piękne woły węgierskie i naocznego świadka bitwy, który brał w niej udział. Przedstawiony przez Stykę sekler to osoba przez niego spotkana na miejscu bity, gdy artyści przygotowywali się do malowania obrazu. Opowiedział im o przebiegu bitwy i w zamian za to artyści obiecali mu uwiecznienie w obrazie.

Obraz, który od maja jest prezentowany w Tarnowie, należy do kolekcji zamku w Łęczycy. Pozostanie w depozycie tarnowskiego muzeum przez 5 lat. Za wypożyczenie obrazu zamek w Łęczycy dostał z Tarnowa w depozyt średniowieczny miecz znaleziony w Dunajcu.

Przypomnijmy, Panorama Siedmiogrodzka powstała w 1897 roku pod kierunkiem polskiego artysty – Jana Styki. Została przez autora pocięta na części, bo nie było szans na wyegzekwowanie od zleceniodawców całej kwoty. Wywieziona do Polski, została pocięta na fragmenty, które były sprzedawano jako obrazy.

Tarnów ma ich już na własność 20 i dwa w depozycie. Obecnie do kupienia na rynku są 3, które są w prywatnych rękach. Obraz można obejrzeć w filii BWA w budynku Dworca PKP.

Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN