Muzeum Regionalne powstanie w Zakliczynie

06.05.2021

210 tys. zł na pierwszy etap prac samorząd Zakliczyna otrzymał z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Na ten cel zostanie zaadaptowany budynek dawnego przedszkola przy ul. Jagiellońskiej – powiedział RDN burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

– W ramach obiektu, który w tym momencie jest budynkiem nie wykorzystywanym na cele publiczne, ponieważ w nim wcześniej znajdowało się przedszkole, które zostało przeniesione w 2019 roku do nowej lokalizacji. Obecnie ten obiekt nie jest wykorzystywany na cele publiczne. Chcemy go przeznaczyć na muzeum regionalne, aby służyło naszym mieszkańcom, turystom pokazując piękną historię regionu, Zakliczyna i ziemi zakliczyńskiej.

Obecnie gmina Zakliczyn nie ma miejsca, gdzie można byłoby eksponować zbiory. Ministerialne dofinansowanie ułatwi otwarcie muzeum – podkreśla Dawid Chrobak.

– Ta kwota pozwoli wyremontować wnętrza tego obiektu, zakupić potrzebne meble, wyposażenie do ekspozycji, do pokazania tych zbiorów, które są w dyspozycji Zakliczyńskiego Centrum Kultury i były zbierane przez kilkadziesiąt lat, aby je eksponować.

Gmina Zakliczyn będzie zwracać się do mieszkańców o przekazanie prywatnych zbiorów, dokumentów, zdjęć, bądź ich kopii, aby wzbogaciły nową placówkę muzealną.

W planach są również różnego rodzaju wydarzenia plenerowe.

Władze gminy chcą, aby remont został przeprowadzony w tym roku, a początkiem przyszłego roku, aby otworzyć muzeum regionalne w Zakliczynie.

Jak mówi burmistrz Zakliczyna, koszt prac po przetargu może oscylować w granicach ok. 500 – 600 tys. zł.

Przetarg ma zostać ogłoszony już w czerwcu. Brakującą kwotę samorząd Zakliczyna dołoży z własnych środków.

Posłuchaj:
Dawid Chrobak
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN