W najbliższych tygodniach nie zwiedzicie Muzeum Etnograficznego

12.08.2019

Budynek przy ul. Krakowskiej jest teraz w remoncie. Trzeba m.in. wymienić okna, ogrzewanie, odnowić kotłownię, ocieplić cały budynek, poprawić schody, podłogę i odświeżyć ściany. 

To oznacza, że prawie sześć tysięcy eksponatów na czas prac trzeba było przenieść w inne miejsce, a to nie łatwe zadanie – przyznaje Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

– O to wszystko trzeba zadbać, zapakować, z należytym szacunkiem zawieść, żeby się nic tym obiektom nie stało. Mamy zbiory, które są także w kategoriach materialnych, m.in. piękny obraz Cyganka Wojciecha Weissa, który został kupiony za kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale też rozmaite rękodzieła rzemieślników z regionu tarnowskiego.

Wszystkie eksponaty w czasie remontu są przechowywane w Dworze w Dołędze i Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu, ale nie są wystawiane. Turyści i mieszkańcy będą mogli oglądać je najwcześniej po skończonym remoncie Muzeum Etnograficznego – przyznaje Andrzej Szpunar.

Jest to trudne dla mnie jako dyrektora, dlatego że wystawa romska w Muzeum Etnograficznym, musiała zostać rozebrana, a to jednak była taka dosyć ważna sprawa. Ludzie często tu przyjeżdżali, pytali o tą właśnie wystawę, no niestety w tym sezonie nie mamy takiej oferty. 

Koszt remontu budynku Muzeum Etnograficznego w Tarnowie to około 2 mln zł. Prace mają skończyć się jesienią tego roku.

W planach są też kolejne remonty. Przebudowana zostanie Izba Pamięci Armii Krajowej. Trwa już wyprowadzka zbiorów, prace mają ruszyć w przyszłym miesiącu.

Posłuchaj:
Andrzej Szpunar
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
play
NS - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN