Jak z naszym patriotycznym śpiewaniem? [ZDJĘCIA]

02.05.2018

Swoich umiejętności próbowali mieszkańcy regionu w Żabnie podczas wielkiego narodowego śpiewania z okazji Dnia Flagi i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pomagała im w tym sopranistka – Monika Gruszczyńska.

Jak z naszą znajomością piosenek z lat międzywojennych? – W wojsku dużo śpiewało się starych wojennych i patriotycznych piosenek, uderzają w serce, są przejmujące. Moja ulubiona to “Szumi dokoła las…”Gdy się śpiewa te melodie, daje to poczucie patriotyzmu, miłości do ojczyzny, człowiek utwierdza się w tym. Kocham Polskę za to, że żołnierze kiedyś za nas walczyli i musimy im to wynagrodzić właśnie pamięcią, piosenką– mówią mieszkańcy.

Jak dodaje Monika Gruszczyńska, która kocha czasy międzywojenne i stylizuje się na artystki z tamtych lat, kocha Polskę zwłaszcza za ciepło i gościnę. – Uwielbiam śpiewać piosenki z lat 30., 40. To nieprzemijająca muzyka, kilka pokoleń do dziś śpiewa te piosenki, więc coś w nich musi być. Kocham ten kraj, nie wyobrażam sobie wyemigrować. Nie wstydzę się tego, że jestem Polką, wręcz przeciwnie. Kocham Polskę za krajobrazy, za gościnę, za to, że Polacy są uczuciowi, ciepli – mówi artystka.

Narodowe śpiewanie o Polsce sprzed lat było w Żabnie, w Gminnym Centrum Kultury.

 

Monika Gruszczyńska:

 

Posłuchaj:
Mieszkańcy regionu
Monika Gruszczyńska
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Cebula
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN