Neowitraż “OSTATNIA WIECZERZA XXI” – nową wizją wydarzenia biblijnego

03.03.2021

Jest to nowatorska próba przedstawienia tradycyjnej wizji Ostatniej Wieczerzy Leonarda Da Vinciego. Autorem dzieła jest dr sztuki Piotr Franciszek Barszczowski. Jak mówi, pomysł narodził się 30 lat temu.

– Po wielu latach zastanawiania się i wstępnych szkiców w końcu przyszedł taki moment cudowny, że przyszła odpowiedź we śnie. W roku 2007 miałem sen o godzinie 4 nad ranem. Nareszcie zobaczyłem tą perspektywę, to ustawienie całej sceny. Usiadłem do biurka, wtedy w nocy naszkicowałem. Później mijały lata kiedy szykowałem się do stworzenia, do odtworzenia tego co widziałem we śnie.

Obraz jest kolażem złożonym z ponad 2 tys. zdjęć chleba i wina. Podstawą pracy nad dziełem była mikro i makro fotografia. Zostanie on naniesiony na specjalne płótno do podświetlania o wymiarach 280×173 cm. Odsłonięcie neowitraża odbędzie się w czwartek 1 kwietnia w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Autor przekazał dzieło w darze dla Opactwa.

Obraz będzie dostępny dla zwiedzających od 2 kwietnia w godzinach podanych na stronie internetowej Opactwa.

Na koszty związane z wydarzeniem prowadzona jest zbiórka pieniędzy na stronie internetowej https://zrzutka.pl/bzv5v6.

– Zbiórka jest zorganizowana po to aby to był wspólny dar i chodzi dokładnie o koszty które są związane z oprawą obrazu, z jego wydrukiem na dosyć drogim płótnie do podświetlenia.

Radio RDN małopolska jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Posłuchaj:
Piotr Barszczowski
Wydawca, Martyna Wolska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Janusz Chruślicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN