“Niedokończone Msze Wołyńskie” w Mielcu

14.05.2022

Wystawa poświęcona ofiarom zbrodni wołyńskiej i prelekcje po mszach św. – w parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu, w niedzielę (15.05) odbędzie się wydarzenie upamiętniające 79. rocznicę ludobójstwa dokonanego przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Polakach na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie.

Jak wyjaśnia Prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresów, prof. Adam Kulczycki, który wygłosi prelekcje, tytuł wystawy nawiązuje do jednego z krwawych wydarzeń tamtego czasu.

– 11 lipca ’43 jest to pamięć Krwawej Niedzieli na Wołyniu, kiedy to duchownym polskim nie pozwolono dokończyć odprawiania mszy św. Ukraińska Powstańcza Armia zainspirowana przez Ukraińską Organizację Nacjonalistyczną, wkracza do kościołów, otwiera ogień i w wielu miejscach księża giną za ołtarzem. Stąd ta nazwa ‘Niedokończone Msze Wołyńskie’.

Wystawa “Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej” będzie prezentowana w dolnym kościele mieleckiej parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu w niedzielę 15 maja. Prelekcje pt. “Wołyń43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 79-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie” wygłosi prof. Adam Kulczycki, znawca historii Kresów Wschodnich o godz. 8:15, 9:45 i 14:45.

Organizatorami wydarzenia w Mielcu są: parafia pod wezwaniem Ducha Świętego w Mielcu oraz Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresów im. red. ppor. Lubomira Radłowskiego w Rzeszowie.

rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Sylwester Brzeźny
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN