Niezwykła wystawa prac sakralnych dostępna online

13.01.2021

Na wystawie “Dawna sztuka i przedmioty sakralne” zobaczymy między innymi sygnowaną parę ikon z XVIII w., domowe krzyże huculskie czy monstrancje z XV i XVII w.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19, do czasu otwarcia Muzeum Etnograficznego w Tarnowie dla zwiedzających, wystawa będzie dostępna wyłącznie w Internecie.

– Organizatorom wystawy udało się zgromadzić mnóstwo przedmiotów, które na pewno będą cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Póki co oczywiście wystawa będzie prezentowana wirtualnie, ale mamy nadzieję, że bliżej wiosny uda się otworzyć tę ekspozycję dla szerokiej publiczności – już dzisiaj zapraszam – mówił na otwarciu wystawy Kazimierz Kurczab, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Wystawa przedstawia m.in. obrazy, ikony i rzeźby z różnych kręgów kulturowo-religijnych. Jej kuratorem jest Katarzyna Lasko.

– W muzeum zgromadziliśmy bardzo dużo różnych przedmiotów, oczywiście nawiązujących do Kościoła, ale różnych wyznań. To znaczy mamy tu zbiory pochodzące z kręgu katolickiego, greckokatolickiego i unickiego. Są to zbiory pochodzące nie tylko od prywatnych kolekcjonerów, ale także jesteśmy wdzięczni ks. Piotrowi Paskowi z Muzeum Diecezjalnego z Tarnowa. Także skromna ilość eksponatów pochodzi z naszego Muzeum Etnograficznego – mówi Katarzyna Lasko.

Wystawa będzie czynna do 31 marca br.

Patronat medialny nad wystawą objęło radio RDN.

Wideo z otwarcia wystawy i cała galeria zdjęć dostępna na muzeum.tarnow.pl

Posłuchaj:
Kazimierz Kurczab
Katarzyna Lasko
Anna Szczepanek, fot. Robert Moździerz- Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN