Nowy Sącz: Podróżniczy Klub Filmowy z wybitnym nurkiem głębinowym

22.09.2021

Jeden z najlepszych nurków głębinowych na świecie przyjedzie w czwartek (23.09) do Nowego Sącza. Krzysztof Starnawski będzie gościem Podróżniczego Klubu Filmowego w Kinie Sokół.

Poprowadzi prelekcję “Coraz Głębiej” o 18.00. Opowie o swoich 20-letnich doświadczeniach eksploracji najgłębszych jaskiń na świecie. Będzie też seans filmu “Ocaleni” o 19.30. To oparta na faktach opowieść o dramatycznej akcji ratunkowej w jaskini wodnej w Tajlandii. Tam w 2018 roku uwięzionych było 12 chłopców i nauczyciel.

Krzysztof Starnawski 1 października 2012 zanurkował na głębokość 223 m w podwodnej jaskini w Hranickiej Propasti, ustanawiając nowy rekord Polski. Kolejny raz Starnawski dokonał pomiaru głębokości tej jaskini 27 września 2016 – 404 m, co czyni ją najgłębszą zatopioną (podwodną) jaskinią na świecie. Nurek zmierzył to, schodząc z butlą na głębokość 200 metrów do szczeliny w formacji skalnej, a następnie przy pomocy skonstruowanego przez Bartłomieja Gryndę zdalnie sterowanego robota podwodnego GRALmarine.

W listopadzie 2016 został nominowany do nagrody Podróżnika Roku 2017 National Geographic. To jednak nie rekordy są dla niego najważniejsze. Mówi o sobie: „Bardziej zależy mi na eksploracji, odkrywaniu tego co nieznane, pionierskie”.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN