Obchody Święta Niepodległości w regionie

10.11.2018

Koncert galowy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości w wykonaniu Chóru Puellae Orantes z udziałem Orkiestry Sinfonia Galicya rozpocznie tarnowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. To wydarzenie 10 listopada o 19.00 w Centrum Sztuki Mościce. O 17.00 natomiast w Sali Lustrzanej w Tarnowie odbędzie się koncert chóru Bonum Carmen.

11 listopada o 11.10 przy cmentarzu w Mościcach będzie inscenizacja historyczna ‘Odwojowanie Tarnowa 1918’. Potem uroczystości na cmentarzu w Mościcach. O 15.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie będzie sprawowana Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem chóru Puellae Orantes. Następnie przy Grobie Nieznanego Żołnierza uroczystość rocznicowa i na zakończenie o 17.00 w amfiteatrze spotkanie – ‘Solski Patriotycznie’.

Msza św. w intencji Ojczyzny w Hali Widowiskowo – Sportowej w Koszycach Wielkich rozpocznie gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Po części oficjalnej uroczystości będzie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z laureatami III Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej. O 18.00 koncert zespołu disco polo baby Full. O 19.00 wystąpi Halina Frąckowiak. Uczestnicy obchodów będą mogli również zjeść węgierski gulasz oraz grochówkę wojskową. Będzie także loteria fantowa. Na uroczystości 11 listopada zaprasza samorząd gminy Tarnów oraz Centrum Kultury i Bibliotek gminy Tarnów.

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Dąbrowie Tarnowskiej rozpocznie w niedzielę o 11.00 uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny połączona z odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej dla uczczenia rocznicy. Potem dalsze obchody pod Pomnikiem Poległych w Parku Miejskim – przemówienia, program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie. Na zakończenie prezentacja pocztów sztandarowych, delegacji instytucji i organizacji.

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, 73. rocznica śmierci Wincentego Witosa oraz 33. rocznica śmierci Stanisława Mierzwy będą obchodzone podczas tegorocznych Zaduszek Witosowych w Wierzchosławicach. 11 listopada o 9.00 rozpocznie je posadzenie Dębu Niepodległości przy domu rodzinnym Wincentego Witosa. O 9.30 w kościele parafialnym będzie sprawowana Msza św.. Po Eucharystii złożone zostaną kwiaty na grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy, a w południe uroczystości w Gminnym Centrum Kultury im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Wydarzeniu towarzyszyć będzie odsłonięcie wystawy ‘Ojcowie Niepodległej’ przygotowanej przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Skrzyszów także zaprasza na Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada przy pomniku rozstrzelanych w lesie Kruk o 9.45 odbędą się oficjalne uroczystości. Po przemarszu z flagą do kościoła parafialnego o godzinie 11.00 rozpocznie się Msza św. w intencji Ojczyzny. Potem będzie piknik patriotyczny, gdzie wspólnie będzie można śpiewać pieśni patriotyczne, będą tańce narodowe i poczęstunek żołnierską grochówką.

Msza św. w intencji Ojczyzny w Kolegiacie Wojnickiej 11 listopada o 11.00 rozpocznie tamtejsze obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. W programie uroczystości w Wojniczu inscenizacja przemarszu Józefa Piłsudskiego z orkiestrą dętą, uczniami i dziećmi na wojnicki Rynek. Marszałek zostanie uroczyście powitany przez grupę mieszczan, która następnie zatańczy poloneza. Józef Piłsudski przejdzie potem z grupą dzieci pod Pomnik Niepodległości, gdzie wygłosi przemówienie do zebranych na uroczystości mieszkańców miasta i gminy Wojnicz.

Kantatę niepodległościową ‘..tylko prawda i pamięć!” będzie można usłyszeć w Borzęcinie. 11 listopada o godz. 17.30 w Gminnym Ośrodku Kultury zaprezentuje się Orkiestra Młodzieżowa Crushed Sounds BigBand, soliści i recytatorzy pod dyrekcją Dariusza Swoszowskiego. Kantata jako forma wokalno-instrumentalna składa się z 17 zróżnicowanych części, w ramach który zostaną wykonane wybrane wiersze i pieśni patriotyczne z towarzyszeniem specjalnie przygotowanej symfonicznej kompozycji muzycznej.

Tradycyjnie, jak co roku, zespoły muzyczny i teatralny działający przy firmie Bruk-Bet w Niecieczy przygotowały koncert pieśni patriotycznych pt.: ‘Nie rzucim ziemi’. Wydarzenie 11 listopada o godz. 17.00 w Sali Teatralnej im. Marii i Kazimierza Witkowskich w Niecieczy. Wstęp jest wolny. Koncert otworzy występ młodzieży Publicznego Katolickiego Zespołu Szkół i Przedszkola w Niecieczy. 18 listopada zespół muzyczny wystąpi gościnnie w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach, a 25 listopada koncert zostanie powtórzony w Niecieczy.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bochni rozpocznie 11 listopada o 10.30 Msza św. w intencji Ojczyzny, powiatu i miasta w Bazylice św. Mikołaja. Godzinę później przejście pod pomnik ‘Poległym za Wolność 1914-20”, gdzie nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu, będą przemówienia, apel pamięci oraz składanie kwiatów. O 13.00 w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera zostanie otwarta wystawa ‘Bochnia w czasach II Rzeczypospolitej”. Warto również wybrać się na koncert polonijnego chóru ‘Czerwone Maki” z Białorusi na 15.30 do Bazyliki św. Mikołaja. W programie obchodów 11 listopada również o 16.00 ‘Dzień Kina Polskiego” w Miejskim Domu Kultury w Kinie Regis. Natomiast o 17.00 rozpocznie się Koncert Muzyki Polskiej przygotowany przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych. To spotkanie w sali koncertowej przy Placu gen. Leopolda Okulickiego 1. Uroczystości niedzielne zakończy Harcerski Ogień Niepodległości na Placu gen. Okulickiego.

12 listopada w Bochni odbędą się obchody 120. rocznicy urodzin Leopolda Okulickiego. O 16.30 będzie wykład ‘gen. Leopold Okulicki – legionista, żołnierz, komendant główny AK” w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Mickiewicza 5. W poniedziałek w programie uroczystości również Msza św. o 18.00 w bocheńskiej bazylice. Na koniec o 19.00 uroczystości na Placu gen. Leopolda Okulickiego.

Obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada w Brzesku rozpocznie o 9.30 odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowych tablic upamiętniających Jana Władysława Brzeskiego (ul. Mickiewicza 17) oraz Szymona Bernadzikowskiego (róg ul. Mickiewicza i ul. Krótkiej w Brzesku). O 10.00 zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji na parkingu przy Urzędzie Miejskim w Brzesku i przemarsz na Mszę św. o 10.30 w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego w Brzesku. Eucharystia będzie sprawowana w intencji Ojczyzny. Potem dalsze uroczystości pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Po południu, o 15.00 otwarte zawody strzeleckie na strzelnicy KPP w Brzesku.

Dębica uczci Niepodległą 11 listopada. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 na dębickim rynku, później będzie Msza św. w kościele św. Jadwigi i złożenie kwiatów przed pomnikiem Gryfitów, gdzie o godz. 12.00 rozbrzmi hymn państwowy. O godz. 14.00 z ogrodów Sióstr Służebniczek wystartuje bieg niepodległości, po czym rozpocznie się lekcja śpiewu pieśni patriotycznych. Ostatnim aktem miejskich uroczystości będzie koncert najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu Krakowskiej Młodej Filharmonii. Obchodom Święta Niepodległości towarzyszyć będzie szereg imprez okolicznościowych jak np. 10 listopada raut niepodległościowy, maraton pływacki dla niepodległej, a w niedziele w godzinach od 11.00 do 12.30 pokaz samochodów zabytkowych – 100 pojazdów zabytkowych na 100 lat niepodległości.

Mielec niepodległościowe świętowanie rozpocznie już w sobotę 10 listopada. O godz. 14.30 przed Pomnikiem Wolności zaplanowano inscenizację uliczną ‘Przyjazd Brygadiera Józefa Piłsudskiego do Mielca”. Następnie akcja tego wydarzenia przeniesie się na rynek, gdzie mielczanie powitają brygadiera Piłsudskiego i burmistrza Mielca, którzy wjadą na rynek w asyście plutonu legionistów, kawalerzystów i skautów. Józef Piłsudski wygłosi przemówienie z balkonu kamienicy ‘Łojczykówki”, a burmistrz Mielca odczyta oryginalną informację z 1918 roku o powstaniu niepodległej i zjednoczonej Polski. Na zakończenie burmistrz i brygadier przejadą kabrioletem w asyście konnego patrolu ułanów do Parku Oborskich, gdzie o godzinie 17.00 odbędą się Śpiewanki Patriotyczne ‘Śpiewamy o Polsce. Sto pieśni i piosenek na 100-lecie odzyskania Niepodległości”.

W niedziele zostanie odprawiona uroczysta Mszą św. w intencji Ojczyzny o godzinie 9.30 w Bazylice Mniejszej pw. św. Mateusza. Stąd wyruszy pochód na czele z Mielecką Orkiestrą Dętą i Jednostką Strzelecką 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego przed pomniki Wolności. Tam o godzinie 11.00 mielczanie odśpiewają hymn państwowy, a później nastąpi odsłonięcie Obelisku Niepodległości.

W programie jest także m.in. polonez w wykonaniu mielczan, harcerski Krąg Przyjaźni wokół ronda przy pomniku Wolności, a także przelot rakietoplanów ze smugami w barwach narodowych, przeprowadzony przez modelarzy z Akademii Umiejętności Technicznych Leonardo w Mielcu.

Program uroczystości przewiduje także możliwość wpisania się do specjalnej Księgi Pamiątkowej Miasta Mielca wydanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i z okazji 80 – lecia przemysłu lotniczego w Mielcu.
Tegorocznym obchodom Święta Niepodległości towarzyszyć będzie szereg imprez okolicznościowych jak np. tradycyjne Dyktando Niepodległościowe w SCK, zawody strzeleckie na strzelnicy LOK przy ulicy Partyzantów, turniej piłkarski na stadionie MOSiR przy ulicy Warszawskiej, zawody pływackie na pływalni Smoczka, Bieg Niepodległościowy na Bulwarach Gryfitów Mieleckich oraz Koncert Niepodległościowy w wykonaniu Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej w Sali widowiskowej SCK.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Magdalena Marszałek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Gąsienica
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN