Pamiątka po wybitnej śpiewaczce operowej Adzie Sari trafiła do Muzeum Regionalnego w Starym Sączu

28.11.2020

Monumentalny obraz olejny na płótnie przedstawia Fausta – legendarną postać z dramatu teatralnego Johanna Wolfganga Goethego. Jak zaznacza Andrzej Długosz kustosz muzeum i prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, polska artystka była do niego przywiązana ze względu na swój debiut na deskach Teatro Nazionale w Rzymie w 1909 r. Wcielała się wtedy w rolę Małgorzaty do libretta luźno opartego na pierwszej części dramatu Goethego.

Obraz jest monumentalny. To olej na płótnie, niestety nie jest sygnowany ani datowany, ale jest na pewno co najmniej z XIX wieku. Sam obraz to jest wybitne dzieło sztuki. Już jest umieszczony w ekspozycji w izby pamięci Ady Sari, w której mamy m.in. jej lustro, które artystka miała w sowim warszawskim mieszkaniu, ale też drobne rzeczy takie jak jej filiżanki – wylicza kustosz muzeum.

Obraz do muzeum podarował Piotr Szayer – bratanek Ady Sari, syn najmłodszego brata Maestry Mariana. Ponieważ na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych, obraz przechowywany dotychczas w Krakowie przywiózł do Starego Sącza przyjaciel darczyńcy Józef Kisielnicki, którego żona, konserwator dzieł sztuki, dokonała gruntownej renowacji obrazu.

Maria Mółka, fot. Muzeum Regionalne w Satrym Sączu
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN