Patriotycznie z Puellae Orantes

27.09.2018

Tarnowski chór, po powrocie z międzynarodowego festiwalu w Węgrzech, idzie muzycznie śladami polskiej niepodległości.

Ku końcowi zbliża się cykl ich koncertów, który ma charakter edukacyjny. Chórzyści przedstawiają dorobek polskiej literatury muzycznej, przeplatając je tekstami o utworach, twórcach i roli, jaka im towarzyszyła.

– Przed nimi jeszcze koncert w Borzęcinie 14 października – zaprasza Aleksandra Topor, dyrektor artystyczny Puellae Orantes. – W planie tego koncertu znalazły się utwory, które odbiły się echem w polskiej historii, czyli np. utwór Słowackiego czy np. teksty Cypriana Norwida. Wszystkie piękne, porywające, w większości zaaranżowane przez Łukasza Farcinkiewicza – wymienia.

Cykl koncertów to nie jedyny sposób chóru na oddanie czci poległym w walce o niepodległość.

Podczas Miejskich Obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości ‘Tarnów Polskie Niepodległe” odbędzie się światowa prapremiera utworu ‘Missa pro Patria”, czyli ‘Msza za Ojczyznę” w Centrum Sztuki Mościce. – Jest to utwór, który został specjalnie dla nas skomponowany przez Łukasza Fracinkiewicza. To duża forma wokalno-instrumentalna skomponowana na chór żeński i orkiestrę. Chcieliśmy, żeby ten utwór był bardzo polski, więc znalazły się tam motywy, które rozpozna każdy Polak – zapowiada Aleksandra Topor.

Koncert będzie zamknięty, dlatego 24 listopada w Bazylice Katedralnej będzie można go także wysłuchać bez zaproszenia.

Ostatni koncert Puallae Orantes odbędzie się 30 grudnia w Centrum Sztuki Mościce, gdzie chórowi zostanie wręczona Platynowa Płyta za ostatni album Christmas Time.

Posłuchaj:
Aleksandra Topor
Wydawca, for. archiwum chór Puellae Orantes
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) -Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN