Plac Katedralny w Tarnowie zapełni się samymi dobrymi książkami

22.06.2022

Spotkania z autorami, premiery książek, koncerty – już w najbliższy piątek rozpocznie się pierwszy w Tarnowie Festiwal Dobrej Książki.

Jak powiedziała na antenie Radia RDN Monika Łabędź-Łakoma z Wydawnictwa Biblos, pomysł narodził się jako konsekwencja zmian na rynku wydawniczym.

– Teraz model wydawniczy się zmienia, opiera się na spotkaniu. Chcemy wyjść do naszych czytelników, żeby mogli poznać nas, naszych autorów, żeby mieli szansę z nimi porozmawiać. Chcemy także promować dobre książki i dobre wartości. Szukamy nowych źródeł dojścia do naszych czytelników. Do tych czytelników, którzy lubią dobre, katolickie książki, bo jesteśmy wydawnictwem katolickim i te książki głównie chcemy promować.

Jak zapowiada Rafał Kędziora z Wydawnictwa Biblos, na festiwalu będzie można kupić książki Biblosu i innych wydawnictw, także zrealizować bony na ich zakup, które organizatorzy przygotowali dla słuchaczy Radia RDN.

– Można odebrać ten bon w Radiu RDN i zrealizować go na tym festiwalu. Przyjść do nas, do naszego stoiska z tym bonem i tam odebrać te trzy książki, które będą wydane na festiwal. Będzie można porozmawiać z autorami i uzyskać autograf. Oczywiście, nie zapominamy tez o naszych najmłodszych. Będą zorganizowane atrakcje dla dzieci. Poza naszym wydawnictwem będą też inni wydawcy ze swoimi stoiskami, inne wydawnictwa katolickie, które wydają bardzo dobre książki.

Jedną z wydanych specjalnie na festiwal książek będzie publikacja ‘Materiały do dziejów życia i działalności Ignacego i Honoraty Łukasiewiczów’ autorstwa ks. prof. Janusza Królikowskiego.

Jak podkreśla ks. Królikowski, w swojej książce chciał ukazać inne oblicze Ignacego Łukasiewicza, jako człowieka głębokiej wiary i dobroczyńcy. Przeglądając liczne materiały źródłowe i dokumenty, znalazł w nich zupełnie inne oblicze naukowca, niż znane jest z jego dostępnych dotychczas biografii.

– Poznałem go jako człowieka działającego na polu dobroczynności i inspirującego się wiarą. zaangażowanego w działalność dobroczynną w wymiarze uniwersalnym, jeśli popatrzymy na zasięg jego oddziaływania charytatywnego łącznie z Tarnowem. Wspierał wydatnie bursę dla młodzieży męskiej, wspierał kościoły, zakony, szkolnictwo. Tworzył to, co dzisiaj się nazywa stypendiami dla uzdolnionej młodzieży – mówi o Łukasiewiczu ks. Królikowski.

Festiwal Dobrej Książki rozpocznie się w piątek 24 czerwca Mszą św. o 18.00 w tarnowskiej katedrze. Po niej nastąpi wieczór uwielbienia z zespołem Wzgórze Syjon. W sobotę 25 czerwca o godz. 16 odbędą się spotkania z autorami: Ewą Czaczkowską, ks. Robertem Skrzypczakiem i ks. Januszem Królikowskim. Będzie też można w tym czasie kupować książki na stoiskach rozmieszczonych na Placu Katedralnym. Swoja ofertę wydawniczą, oprócz Biblosu, zaprezentują m.in. Znak i Esprit.

Tego dnia także odprawiona zostanie Msza św. w katedrze o godz. 18, po niej, o godz.19, nastąpi modlitwa z zespołem Mocni w Duchu, a zaraz potem dyskusja panelowa, w której udział wezmą m.in. Ewa Czaczkowska i ks. Robert Skrzypczak. Wieczorem, o godz. 20:30 do uczestników festiwalu wygłosi słowo bp Artur Ważny.

Festiwal zakończy koncert zespołu Mocni w Duchu.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN