Po raz czwarty w Tarnowie odbędzie się Dzień Hetmański

13.05.2022

Barwny korowód, średniowieczne obozowisko, dworskie jadło i tajniki życia na hetmańskim dworze. W sobotę, 14 maja w Tarnowie odbędzie się Dzień Hetmański.

Jak podkreśla przewodniczący Rady Osiedla Starówka, Ryszard Żądło, hetman Jan Tarnowski to postać tak wybitna i zasłużona, że należy ciągle o nim przypominać, także w takiej formie.

– Założenie jest też takie, aby promować wybitne postaci miasta Tarnowa, a hetman to naprawdę wybitna postać nie tylko w skali lokalnej, Tarnowa, ale i w skali Polski – jako kasztelan krakowski, jako dowódca wojsk zwycięskich bitew pod Obertynem i Starodubem. Warto przypomnieć, że pochodził on z Tarnowa, że jest najwybitniejszym obywatelem tego miasta. Dlatego już po raz kolejny pokazujemy tę jego postać w wymiarze troszeczkę szerszym, takiego pikniku historycznego.

IV Dzień Hetmański rozpocznie się oficjalnie złożeniem kwiatów przy pomniku nagrobnym hetmana Jana Tarnowskiego w tarnowskiej katedrze o godz. 14. Potem barwny korowód w strojach historycznych przejdzie na dziedziniec Muzeum Etnograficznego, gdzie już od 12:30 trwać będzie prezentacja dawnych rzemiosł i rycerskiej grupy rekonstrukcyjnej Kompania Gryfitów.

Podczas pikniku będzie okazja wypróbowania swoich sił w rzucie toporkiem do tarczy, strzelaniu z łuku, czy dworskich tańcach, a także skosztowania rycerskiego jadła. Zostanie także o godz. 15 zaprezentowany spektakl dla dzieci i dorosłych ‘Księga błazna’ w wykonaniu Teatru Trójkąt z Zielonej Góry. Będą też gry i zabawy plenerowe, pokazy i promocja książki o hetmanie Janie Tarnowskim.

Odbędzie się także turniej łuczniczy ‘O Buławę Hetmańską’, w którym zmierzą się najlepsi łucznicy z Polski południowej.

Całość zakończy o godz. 19:30 koncert ‘Pieśni ucieszne’.

Szczegółowy program IV Dnia Hetmańskiego prezentujemy poniżej:

PROGRAM DNIA HETMAŃSKIEGO

Maria Polaczek, fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN