W Pogórskiej Woli uczcili Helenę Marusarz [ZDJĘCIA]

13.09.2018

Mieszkańcy Pogórskiej Woli oraz uczniowie okolicznych szkół uczcili pamięć zastrzelonej w czasie II wojny światowej koło Tarnowa Heleny Marusarzówny. Wybitna sportsmenka zginęła dokładnie 77 lat temu w niewielkiej podtarnowskiej wsi.

Pod pomnikiem upamiętniającym te tragiczne wydarzenia odbyły się uroczystości, był apel pamięci. – Dla nas to wielka bohaterka – mówią uczniowie z Pogórskiej Woli. -Pomagała polskim żołnierzom wozić dokumenty i za karę tutaj została rozstrzelana. -Była najlepszą narciarką w Polsce. -Jest naszą patronką szkoły i zginęła w Pogórskiej Woli. -Była odważna, przewoziła żołnierzy poza granicę – opowiadają.

A tymczasem, jak mówią okoliczni mieszkańcy, od kilkunastu lat pomnik Ofiar Hitleryzmu w Pogórskiej Woli niszczeje, a wokół rosną drzewa i krzaki. Kierowcy mówią, że był on kiedyś widoczny z daleka, a teraz jest mocno zarośnięty.

-Ten pomnik nie jest zniszczony, tylko jest z piaskowca i się skruszył. Druga sprawa to teren wokół pomnika – jest to teren prywatny. -Dawniej było tu ładniej. Zwracaliśmy uwagę, że ten teren powinien być bardziej uporządkowany i zadbany. Przede wszystkim, żeby pomnik był widoczny z krajowej czwórki. -Urzędnicy starają się, by wykupić ten teren – komentują mieszkańcy.

– Prywatne grunty wokół pomnika to przeszkoda, aby ten teren uporządkować – mówi wójt gminy Skrzyszów Marcin Kiwior. -Tych spotkań ze spadkobiercami było ostatnio sporo. Liczę, że w ciągu dwóch czy trzech lat uda się uregulować stan prawny tego terenu. Wtedy będziemy mogli rozpocząć prace wokół pomnika. Jest to piękne miejsce i chcemy je odpowiednio zagospodarować. Mamy sponsora, który chciałby się zaangażować i zapłacić za wszystkie prace, związane z odnową, bądź też dobudową odpowiedniej infrastruktury wokół pomnika – informuje Marcin Kiwior.

Samorząd Skrzyszowa ma w planie usunąć porastające drzewa, oświetlić i uporządkować teren. Mają tez pojawić się tablice, informujące o historii, która miała miejsce w 1941 roku.

Posłuchaj:
Uczniowie
Mieszkańcy
Marcin Kiwior
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN