Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego za rok

31.03.2021

Z uwagi na pandemię koronawirusa, uroczystości pogrzebowe, mające charakter państwowy odbędą się w drugą rocznicę śmierci kompozytora. Na wniosek m.in. ministra kultury oraz prezydenta miasta Krakowa i za zgodą rodziny, prochy Krzysztofa Pendereckiego zostaną złożone w Panteonie Narodowym w Krakowie.

Msza pogrzebowa Maestro odbyła się 2 kwietnia ubiegłego roku w kościele Matki Bożej Królowej Polski na Woli Justowskiej w Krakowie. Po niej urna z prochami została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie, gdzie pozostanie do czasu państwowych uroczystości w 2022 roku.

Zapadły już pewne decyzje. Z informacji, które przekazało Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena wynika, że dopiero w przyszłym roku dojdzie do oficjalnego, narodowego pogrzebu śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego. Ma to być 29 marca 2022 roku. Miejmy nadzieję, że do tego czasu ustąpi pandemia. Planowane są oficjalne uroczystości z udziałem władz państwowych. Będzie to pogrzeb osoby zasłużonej dla kultury, muzyki, wybitnego kompozytora, wiec myślę, że to przesunięcie jest w pełni uzasadnione – mówi Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.

Prof. Krzysztof Penderecki kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny, zmarł 29 marca 2020 roku w swoim krakowskim domu, po długiej i ciężkiej chorobie.

Miał 86 lat.

Był doktorem honoris causa 39 uniwersytetów, honorowym członkiem najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych, został też odznaczony Orderem Orła Białego.

Posłuchaj:
Dawid Chrobak
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marek Karaś
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Frączek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN