Polsko- słowacka sztuka zapowiedziana na basenie w Mościcach [WIDEO]

27.08.2021

W dość nietypowych warunkach, bo na terenie mościckiego basenu, Teatr im. Ludwika Solskiego zapowiedział swoją najnowsza sztukę pt. “Zdarzyło się pierwszego września” Pavola Rankova w reżyserii Tomasza Gawrona, a aktorzy w wodzie zaprezentowali jedną ze scen.

– To cudowny tekst i piękna historia – mówi reżyser spektaklu Tomasz Gawron.

– Historia dotyczy trzech mężczyzn, Żyda, Czecha i Węgra, oraz Słowaczki Marii. Na przestrzeni 1 września 1938 do końcówki 1956 roku obserwujemy losy tej czwórki. Osią podstawową jest miłość. Miłość do Marii, każdy z nich się w niej kocha. Jest to historia o tym jak polityka mocno wpływa na nasze zwykłe codzienne wybory, na to jak kochamy i czy możemy kochać.

To niesamowita opowieść wyprodukowana przy współpracy z republiką Słowacką – mówi Magdalena Zbylut z Fundacji “Ze Stali”, która współtworzy przedstawienie.

– To będzie polska prapremiera, wcześniej tekst był wystawiany na deskach Teatru Narodowego w Bratysławie. Podjęliśmy współpracę polsko- słowacką, ponieważ czujemy się zainspirowani tą kulturą. Mamy wsparcie Województwa Małopolskiego, mamy wsparcie także innych instytucji, jak Instytut Generalny Republiki Słowacji w Krakowie, także instytut Słowacki w Warszawie.

Ze względu na współpracę polsko – słowacką, w obsadzie znalazł się aktor teatru w Żylinie – Adam Helich.

– Jest to dla mnie bardzo duży challange dla mnie. Jest to bardzo interesujące grać w innym języku. Jestem bardzo ciekawy jak to wszystko się uda.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 21 listopada.

Została uruchomiona zbiórka, która ma pomóc w przygotowaniach do tego przedstawienia. Brakująca kwota to około 40 tys. zł.

Posłuchaj:
Tomasz Gawron
Magdalena Zbylut
Adam Helich
Karol Garncarz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN