Powstał film o Genowefie Kroczek ps. Lotte [WIDEO]

02.06.2021

Przez miejscowych nazywana jest małopolską Inką. Kiedyś zapomniana, ale Limanowianie starają się przywrócić pamięć o sanitariuszce Genowefie Kroczek ps. Lotte. W piątek (4.06) po raz pierwszy będzie można zobaczyć film o młodej kobiecie zabitej przez UB w maju 1945 roku.

Pomysłodawcami fabularyzowanego filmu dokumentalnego są Rafał Cabała oraz ks. Roman Sikoń, salezjanin. Nagrania trwały prawie przez cały 2020 rok. Sceny były kręcone między innymi w Przyszowej oraz w Krakowie.

Genowefa Kroczek jest główną bohaterką filmu Lotte, ale produkcja przedstawia też, jakimi wartościami kierowali się ci ludzie. Cieszy nas bardzo, że główną rolę zagrała członkini naszego stowarzyszenia Aleksandra Boruta – mówi Paweł Sułkowski ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK, które zaangażowało się w nagrania dokumentu.

Za produkcję filmu odpowiada Salezjańska Wytwórnia Filmowa Art.43, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Film Lotte będzie można zobaczyć w piątek (4.06) o 19.00 w świetlicy w Przyszowej (gmina Łukowica), skąd pochodziła Genowefa Kroczek. Będzie to pokaz zamknięty, a na antenie RDN Nowy Sącz będzie można zdobyć zaproszenie na to wydarzenie.

Posłuchaj:
Paweł Sułkowski
Krzysztof Niedzielan, fot. ks. Roman Sikoń, Michał Król
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN