Premiery OFF-LINE w Solskim

18.02.2021

Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie odchodzi od transmitowania swoich spektakli przez Internet. – Różnic między teatrem „na żywo” a tym prezentowanym przez Internet jest wiele, ale najważniejsza jest ta, że transmisje „on-line” to w zasadzie erzac a nie teatr – mówi Rafał Balawejder, dyrektor instytucji. 

W najbliższym czasie widzowie będą mieli okazję zobaczyć dwie premiery – 20 lutego będzie to spektakl “Mady-baby.edu”, a 7 marca “Po co jest noc?”. Obydwa tytuły zaprezentowane zostaną na scenie Underground.

Mady-baby.edu autorstwa rumuńskiej dramatopisarki Gianiny Cărbunariu gościł już kilkakrotnie na deskach Teatru Solskiego, teraz, po latach przerwy, postanowiono go przypomnieć.

Sztuka opowiada historię trojga młodych osób, które z rodzinnej Rumunii przylecieli do Dublina po to, żeby poczuć się Europejczykami. Zderzenie marzeń z rzeczywistością okazuje się bardzo bolesne.

Spektakl wyreżyserował Krzysztof Prus, znany tarnowskiej publiczności z “Zielonej gęsi” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, “Wszystko o kobietach” Miro Gavrana czy prezentowanej na festiwalu Talia “Rycerza nieistniejącego” Italo Calvino.

“Po co jest noc, czyli rzecz na: głosy, gitarę i oddech na podstawie utworów Edwarda Stachury” jest sztuką, która łączy kilkanaście wierszy i fragmentów prozy pisarza. Podstawę spektaklu stanowią fragmenty “Fabula rasa”, utworu ważnego dla samego Stachury (pracował nad nim przez lata), wzbogacone korespondującymi z nimi wierszami. Motywy: życia i śmieci, samotności i miłości wreszcie miejsca sztuki we współczesnym świecie to podstawy dialogu toczącego się na scenie. Dopełnieniem jest muzyka skomponowana specjalnie dla tego spektaklu. Zobaczymy w nim Ireneusza Pastuszaka, Tomasza Wiśniewskiego oraz Arkadiusza Boryczkę.

Kalendarz spektakli i informacje o biletach znajdziecie na stronie teatru.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN