Propozycje kulturalne – 11.06.2018

11.06.2018

Uczczą pamięć zamordowanych Polaków. 14 czerwca w Gromniku odbędą się powiatowe uroczystości upamiętniające 75 rocznicę rzezi wołyńskiej.

W planach jest m.in. Hymn Państwowy przy Zespole Szkół w Gromniku, wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatów i program artystyczny.

Tę ceremonię kierujemy głównie do młodzieży – mówi Zbigniew Karciński, wicestarosta tarnowski.

Początek o godzinie 10.00.

Po oficjalnych ceremoniach, w amfiteatrze letnim odbędzie się także koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej i występ artystyczny uczniów z Gromnika.

Poznają postać błogosławionej Karoliny, szerzą jej ideały, dobrze się bawią i integrują. Wielkimi krokami zbliża się finał konkursu wokalno – muzycznego “Z bł. Karoliną zaśpiewajmy”.

Dzieci i młodzież z całego regionu spotkają się w Machowej k. Pilzna. – Zainteresowanie konkursem z roku na rok jest coraz większe – mówi RDN Anna Smołucha, dyrektor Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia im. bł. Karoliny w Pilźnie, organizator konkursu

Finał konkursu ‘Z bł. Karoliną zaśpiewajmy”, któremu patronuje radio RDN Małopolska odbędzie się 19 czerwca od 9.00 do 15.00 w amfiteatrze leśnym w Dolinie Pstrąga w Machowej.

Szukanie kwiatu paproci, gotowanie na wielkiej patelni z Mariuszem Szwedem, finalistą programu MasterChef, pieczenie chleba, liczne degustacje oraz dużo muzyki i niespodzianki dla najmłodszych. To i wiele więcej czeka na uczestników imprezy kulturalnej Ludzie Lasu. Już warto zarezerwować czas i 24 czerwca wybrać się do Ryglic. – Jedną z atrakcji będzie również wioska indiańska – zachęca Bernard Karasiewicz, burmistrz Ryglic

Impreza pod nazwą Ludzie Lasu odbędzie się na ryglickim Rynku. Przypomnę – 24 czerwca, początek o 14.00. Wydarzenie, któremu patronuje radio RDN Małopolska, zakończy o 18.30 koncert zespołu Cała Góra Barwinków.

Powstaje aplikacja mobilna na telefon, która będzie przybliżać najcenniejsze kapliczki i krzyże przydrożne w południowej Małopolsce. Trwa właśnie ich inwentaryzacja i digitalizacja. Docelowo w aplikacji będzie opisanych w sumie prawie 200 tego typu zabytków kultury ludowej, które zdobią szlaki turystyczne, wiszą na drzewach czy stoją na rozstajach dróg.

Witold Król z nowosądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie mówi, że kapliczki przydrożne to dziedzictwo Polski, które warto pielęgnować.

Od sześciu lat Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego odnawia kapliczki. Od 2012 do tej pory odrestaurowano ich ponad 250. Mobilny przewodnik po kapliczkach ma być gotowy w ciągu dwóch miesięcy.

Posłuchaj:
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN