Propozycje kulturalne – 12.09.2018

12.09.2018

Premiera jednej z najbardziej znanych komedii Aleksandra Fredry w reżyserii Wojciecha Malajkata już w niedzielę, 16 września w tarnowskim teatrze. Mowa o ‘Ślubach panieńskich”. Spektakl będzie można zobaczyć o 19.00. Pokazy przedpremierowe natomiast w piątek, 14 września o 11 i 15 września o 19.00.
Dodajmy, że 21 września rusza 22. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia 2018.

 

‘W poszukiwaniu drogi’ – to hasło Tygodnia Wychowania. Z okazji Tygodnia Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców organizuje w piątek, 14 września, specjalne spotkanie.

Msza św. w dolnym kościele parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego rozpocznie się o godz. 17.00 pod przewodnictwem ks. Michała Drożdża, prof. UP JPII w Krakowie.

Wykład ‘Życie jako powołanie w myśli i nauczaniu Św. Jana Pawła II’ w sali Centrum Edukacji Młodzieży przy ul. Mościckiego 12 wygłosi Grzegorz Sudoł – dyrektor KANY. Początek o godz. 18.15. Będzie to także spotkanie inaugurujące nowy rok szkolny działalności Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Tarnowie.

 

Obchody 71. rocznicy ostatniej walki kpt. Jana Dubaniowskiego ‘Salwy’ odbędą się 15 i 16 września. W sobotę z miejscowości Grabie wyruszy Rajd szlakiem kpt. Dubaniowskiego. Zaplanowano ponadto inscenizację historyczną, spotkanie z rodzinami żołnierzy NSZ oraz wystawę militariów.

Kontynuacja rajdu w niedzielę, 16 września i dalsze obchody w Rudzie Kameralnej, gdzie o 13.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji żołnierzy kpt. Salwy. Potem uroczystości przy pomniku, Apel Poległych i zakończenie rajdu z ogłoszeniem zwycięzców.

Kpt. Jan Dubaniowski ‘Salwa’ zginął 27 września 1947 roku w obławie urządzonej przez Urząd Bezpieczeństwa. Był dowódcą oddziału partyzanckiego ‘Żandarmeria”, który w latach 1945–1947 należał do najbardziej aktywnych jednostek partyzanckich antykomunistycznego podziemia w krakowskiem. Faktycznie będąc oddziałem poakowskim, od 1945 r. konsekwentnie uznawał swą przynależność do Narodowych Sił Zbrojnych. Po śmierci dowódcy część jego żołnierzy walczyła z komunistami do 1951 roku.

 

Trwają prace nad kolejnym historycznym muralem w Tarnowie. Malowidło powstaje na budynku u zbiegu ulic Mickiewicza i Starodąbrowskiej, a przedstawiać będzie wizerunek urodzonego w Tarnowie – hetmana Jana Tarnowskiego.

– To była bardzo ważna postać w dziejach Tarnowa – podkreśla Ryszard Żądło, wiceprzewodniczący rady osiedla Starówka.

Autorką muralu jest tarnowska artystka, Anna Kropiowska, której dziełem jest również fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki nieopodal pomnika gen. Józefa Bema na ulicy Wałowej.

– To praca wymagająca ogromnego skupienia – mówi.

Mural zostanie uroczyście odsłonięty 22 września podczas Dnia Hetmańskiego.

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Kądziołka
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Ptaszek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN