Propozycje kulturalne – 18.10.2018

14.10.2018

Wykładowcy wyższych uczelni, dyrektorzy szkół czy przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej wezmą udział w konferencji naukowej, która 19 października odbędzie się w Tarnowie.

Wydarzenie ma uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konferencja przebiegać będzie pod hasłem: ‘Wychowanie ku wolności czynnikiem budowania szkoły jako wspólnoty kształcącej dla niepodległej’.

Wśród prelegentów m.in. prof. dr hab. Jolanta Małgorzata Marszalska i ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk z UKSW w Warszawie, dr hab. Roman Dorczak z UJ oraz dr Kazimierz Koprowski z MEN.

Konferencja, której patronuje radio RDN Małopolska, odbędzie się 19 października w Sali Lustrzanej w Tarnowie od 9.30 do ok. 14.00. Wydarzeniu towarzyszyć będzie rozstrzygnięcie konkursu ‘Stu na sto’, czyli zaprezentowanie osób i działań realizujących w praktyce cnoty obywatelskie.

 

Odbywający się w Tarnowie od 33 lat Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w tym roku ma charakter patriotyczny.

Zaplanowane spotkania, prelekcje czy koncerty skupiają się na obchodzonej 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

-W czwartek, 18 października w Ratuszu Miejskim będzie spotkanie poświęcone tożsamości i wolności – zaprasza Antoni Zięba, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej.

Ponadto Barbara Bułdys z Muzeum Okręgowego w Tarnowie opowie o tkaninach artystycznych – ‘ Józef Piłsudski’ i ‘Orzeł Biały’.

Wśród panelistów natomiast są dr Maria Żychowska, ks. dr Jacek Nowak, prof. dr hab. Mieczysław Ryba z KUL oraz ks. Krzysztof Kamieński.

Na wszystkie wydarzenia w ramach XXXIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Tarnowie wstęp jest wolny.

Patronat medialny objęło radio RDN Małopolska.

 

Specjalne spotkanie w 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę organizuje Oddział KSW w Tarnowie.

Wykład ‘Polska to jest moja Matka, Moja Ojczyzna – Myślenie o Ojczyźnie św. Jana Pawła II’ wygłosi ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych wykonają utwory polskich kompozytorów.

Spotkanie rozpocznie się o 18.00 w sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Tarnowie.

 

Koncert – Maraton utworów Ignacego Jana Paderewskiego już 21 października o godz. 17.00 w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Wstęp jest wolny.

Koncert odbędzie się w przeddzień uroczystych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Zaprezentują się pedagodzy i studenci Akademii Muzycznej w Krakowie w repertuarze najpiękniejszych kompozycji Ignacego Jana Paderewskiego w jego polskim domu.

Dla melomanów Centrum Paderewskiego organizuje transport.

Autokar do Kąśnej wyjedzie sprzed tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego o godz. 15.30.

Rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 14 600 00 16.

rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Zbigniew Pietruszka
play
Słowo za słowo (M) - Robert Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Arkadiusz Aleksander
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN