Propozycje kulturalne – 19.02.2018

19.02.2018

Do 28 lutego w Muzeum Więzienia Pawiak można oglądać wystawę “Historia i zagłada Żydów bocheńskich. Żyli wśród nas… Getto w Bochni”. Ekspozycja podzielona jest na dwie części. Jedna pokazuje życie społeczności żydowskiej w Bochni, a tematem drugiej jest tamtejsze getto.

Stanisław Kobiela, autor wystawy i prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej wyjaśnia, że getto w Bochni przetrwało najdłużej z małopolskich gett. To dlatego, że tamtejsi Żydzi pracowali na potrzeby III Rzeszy.

W Warszawie o wystawie “Historia i zagłada Żydów bocheńskich. Żyli wśród nas… Getto w Bochni” opowiadali jej twórcy. Ekspozycję przygotowało Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Bochni.

Dębicka KANA ogłosiła już IV edycję konkursu “Wilczymi Śladami”. Mogą w nim wziąć udział dzieci i młodzież na każdym etapie nauki. – Poprzez konkurs chcemy uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski oraz Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – mówi Maciej Małozięć, dyrektor KANY w Dębicy.

Prace należy przesłać do pierwszych dni marca. A tegoroczne uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” w Dębicy odbędą 3 i 4 marca.

Warto już zaplanować czas na KONCERT PASYJNY, Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu na podstawie medytacji księdza Grzegorza Strzelczyka. Koncert odbędzie się w Nowym Sączu 24 lutego o 19.00 w Bazylice Kolegiackiej św. Małgorzaty. W wydarzeniu udział biorą: uznany aktor teatralny i filmowy Jerzy Zelnik oraz muzycy liderzy Baltick Neopolis Orkiestra.

Dopełnienie całości stanowi oprawa multimedialna na podstawie filmu Pasja Mela Gibsona. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Posłuchaj:
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN